لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

ابتکار فورد و دامینوز: تحویل پیتزا به مشتریان با اتومبیل بدون راننده


اتومبیل «فورد فیوژن» بدون راننده خودگردان که در یک آزمون به مشتریان پیتزا تحویل می دهد
اتومبیل «فورد فیوژن» بدون راننده خودگردان که در یک آزمون به مشتریان پیتزا تحویل می دهد

پیتزافروشی زنجیره ای «دامینوز» و شرکت اتومبیل سازی «فورد» آمریکا دست به یک همکاری مشترک زده اند تا ببینند مشتریان نسبت به تحویل پیتزا توسط اتومبیل های بدون راننده چه واکنشی نشان خواهند داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، از روز چهارشنبه (۳۰ اوت)، در شهر «ان آربور» میشیگان، زادگاه پیتزای دامینوز، بعضی از پیتزاها توسط اتومبیل بدون راننده «فورد فیوژن» که مجهز به رادار و دوربین است به مشتریان تحویل داده خواهد شد.

در این آزمون، یک مهندس فورد پشت فرمان خواهد بود ولی مشتریان از پشت شیشه های دودی او را نخواهند دید و با او مکالمه ای نخواهند داشت.

در عوض مشتریان باید از خانه بیرون بیایند و روی صفحه کلید کوچکی که به خودرو وصل است یک کد ۴ رقمی وارد کنند تا پنجره در عقب باز شود. سپس می توانند پیتزایشان را از یک محفظه کوچک که غذا را گرم نگه می دارد، بردارند.

به گفته شرکت «دامینوز پیتزا اینک»، این محفظه تا چهار پیتزای بزرگ و ۵ خوراک فرعی را در خود جای می دهد.

راسل واینر، رئیس کمپانی می گوید این آزمون به آنها کمک می کند تا واکنش مشتریان به اتومبیل های خودگردان را بهتر درک کنند. برای مثال، آیا ترجیح می دهند اتومبیل در خیابان توقف کند یا تا جلوی در خانه بیاید؟ آیا می توانند تشخیص بدهند که چطور از صفحه کلید استفاده کنند؟ آیا حاضرند در روز بارانی و برفی از خانه بیرون بیانید؟ آیا اینقدر بی دقت هستند که ممکن است جعبه پیتزا را روی سقف اتومبیل بگذارند و به دوربین های گران قیمت صدمه وارد کنند؟

تنها یک خودروی خود گردان در شهر «ان آربور» به این کار اختصاص داده خواهد شد که رنگ سیاه و سفید آن مشخص می کند که یک خودروی آزمون است و برای یک پژوهش از آن استفاده می شود.

مشتریان هنگام نزدیک شدن اتومبیل به در خانه شان یک پیامک تلفنی دریافت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG