لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

یک ربات در ژاپن برای اجرای مراسم ختم به سبک بودایی جای راهب را می‌گیرد


«پپر» Pepper ربات شبیه انسان از شرکت «سافت بنک» در نمایشگاه صنایع مربوط به تشریفات خاکسپاری و ترحیم - توکیو، ژاپن ۲۳ اوت ۲۰۱۷
«پپر» Pepper ربات شبیه انسان از شرکت «سافت بنک» در نمایشگاه صنایع مربوط به تشریفات خاکسپاری و ترحیم - توکیو، ژاپن ۲۳ اوت ۲۰۱۷

یک شرکت ژاپنی، نقش جدیدی را برای «پپر» (Pepper) ربات شبیه انسان شرکت «سافت بنک» معرفی کرده و آن موبد بودائی است که برای اجرای تشریفات ختم استخدام می شود.

این ربات روز چهارشنبه در حالی که طبل می نواخت، و با صدای کامپیوتری «سوترا» قرائت می کرد، در نمایشگاه صنایع مربوط به مراسم ترحیم و تشیع جنازه موسوم به «نمایشگاه صنعت پایان حیات» به نمایش گذاشته شده بود.

شرکت «نسی اکو کو» سازنده قالب های پلاستیکی، نویسنده نرم افزار تلاوت سرود مذهبی برای «پپر» است.

پپر، ربات شبیه انسان در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت «سافت بنک گروپ کور» معرفی شد.

«میچیو اینامورا» مشاور ارشد شرکت «نیسی» می گوید با پیر شدن و کم شدن جمعیت ژاپن، موبدهای بودایی به اندازه کافی از سوی جامعه حمایت نمی شوند و مجبور هستند که در کنار وظایفشان در داخل معبد، بیرون از آن به دنبال کار نیمه وقت بگردند.

مشاور ارشد شرکت «نیسی» در گفتگویی با رویترز گفت از ربات های مراسم ختم، هنگامیکه موبدی موجود نیست، می توان استفاده کرد.

او افزود استخدام یک ربات برای برگزاری تشریفات ارزان تر و حدود ۵۰ هزار ین (حدود ۴۵۰ دلار آمریکا) است. در حالیکه استخدام یک موبد انسان بیش از ۲۴۰ هزار ین یعنی نزدیک به پنج برابر هزینه دارد.

تتسوگی ماتسوئو، یک موبد بودایی گفت که به نمایشگاه آمده تا ببیند آیا «پپر» می تواند «به یک ماشین قلب و عاطفه و احساس بدهد. چون معتقد هستم که شالوده مذهب، قلب و احساس است.»

این ربات هنوز برای برگزاری تشریفات مذهبی ختم استخدام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG