لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

نشست مجازی وزیران امور خارجه زن جهان برای بررسی «سرکوب بی‌رحمانه» اعتراضات ایران


ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا
ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا

وزیران خارجه زن جهان روز پنجشنبه در یک نشست مجازی به میزبانی کانادا گرد هم خواهند آمد تا درباره «سرکوب بی‌رحمانه اعتراضات در ایران» گفت‌و‌گو کنند.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که بسیاری از وزیران خارجه زن جهان این هفته در یک نشست مجازی به میزبانی کانادا در مورد «سرکوب بی‌رحمانه» معترضان در ایران بحث و بررسی خواهند کرد.

جولی به همراهی ۱۴ وزیر امور خارجه دیگر، روز پنجشنبه ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۳.۵ بعد از ظهر تهران) در یک نشست مجازی گرد هم می‌آیند تا به اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی، که ماه گذشته در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی ایران کشته شد، رسیدگی کنند.

جولی گفت که این وزیران امور خارجه گرد هم خواهند آمد تا پیام روشنی را بفرستند:‌ «رژیم ایران باید هرگونه خشونت و آزار و اذیت در حق مردم ایران، به ویژه تجاوزگری‌های بی‌رحمانه‌اش علیه زنان، را متوقف کند.»

او همچنین افزود: «کانادا به حمایت از ایرانیان شجاعی که برای حقوق انسانی خود مبارزه و از مادران، خواهران، همسران، و دختران خود دفاع می‌کنند، ادامه خواهد داد.»

به گزارش یک منبع دولتی، وزیران خارجه آلمان، شیلی، نیوزیلند، و نروژ از جمله ۱۴ نماینده حاضر در این نشست خواهند بود. این منبع گفت که کاترین کولونا نمی‌تواند دراین ملاقات شرکت کند، اما فرانسه به این فراخوان خواهد پیوست.

دفتر ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، اعلام کرد که در این دیدار، مقامات درباره زنان ایرانی و وضعیت زنان و حقوق بشر در ایران گفتگو خواهند کرد.

او افزود: «این نشست فرصتی است برای آنها تا تلاش‌های خود را هماهنگ کرده و به بررسی راه‌های افزایش حمایت جمعی از مردم ایران بپردازند.»

آلبانی، آندورا، جمهوری آفریقای مرکزی، شیلی، ایسلند، کوزوو، لیبی، لیختن‌اشتاین، مغولستان و پاناما دیگر کشورهایی هستند که انتظار می‌رود در این نشست حضور پیدا کنند.

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG