لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

کانادا: تعهد اخلاقی داریم از «زنان فوق‌العاده شجاع ایران» حمایت کنیم


ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا
ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، روز پنجشنبه در کنفرانس رهبران زن جهان برای مقابله با خشونت جمهوری اسلامی علیه زنان وعده داد از «زنان فوق‌العاده شجاع ایران» حمایت کند.

به گفته او، زنان ایران «دیگر دیدگاه رژیم درباره نقش زنان در جامعه یا نحوه لباس پوشیدن و رفتار کردن را تحمل نخواهند کرد.» او در ادامه درباره زنان ایرانی گفت: «ما انسانیت خود را در آنها می‌بینیم. ما تعهد اخلاقی داریم از آنها حمایت کنیم.»

خانم جولی افزود این کنفرانس به میزبانی کشورش نشان‌دهنده همبستگی جهانی با زنان ایرانی است و به رژیم ایران می‌گوید که جهان نظاره‌گر اتفاقات در ایران است. او تاکید کرد: «ما موظف هستیم صدای زنان در ایران را با قدرت بیشتری منعکس کنیم.»

پیشتر اعلام شده بود که در این کنفرانس، علاوه بر کانادا وزیران امور خارجه آلمان، شیلی، نیوزلند، و نروژ که همگی زن هستند نیز حضور می‌یابند.

قرار است یک مقام فرانسوی نیز به نمایندگی از این کشور در کنفرانس همبستگی رهبران زن جهان با زنان ایرانی حضور پیدا کند.

هنوز مشخص نیست که آیا ایالات متحده در این کنفرانس نماینده‌ای خواهد داشت یا نه.

از دیگر کشورهای شرکت‌کننده در این کنفرانس می‌توان به آلبانی، آندورا، جمهوری آفریقای مرکزی، ایسلند، کوزوو، لیبی، لیختنشتاین، مغولستان، و پاناما اشاره کرد.

رهبران زن جهان قرار است طی این کنفرانس به سخنان زنان ایرانی گوش دهند و راه‌های هماهنگ‌سازی تلاش‌ها برای حمایت از آنان را به بحث بگذارند.

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG