لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

یک نهاد حقوق بشری می‌گوید در یک ماه اعتراضات ایران، ۲۴۴ نفر توسط حکومت کشته‌شدند


مقامات ایران شلیک به معترضان را تکذیب می‌کنند این در حالی است که بیش از دهها فیلم و عکس از شلیک مستقیم ماموران به سمت مردم وجود دارد.
مقامات ایران شلیک به معترضان را تکذیب می‌کنند این در حالی است که بیش از دهها فیلم و عکس از شلیک مستقیم ماموران به سمت مردم وجود دارد.

یک نهاد حقوق بشری ایرانی می‌گوید در یک ماه شهریور تا مهرماه، دست‌کم ۲۴۴ نفر از جمله ۳۲ کودک در اعتراضات سراسری در ایران توسط ماموران جمهوری اسلامی کشته‌شده‌اند.

سایت خبری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نوشت از روز ۲۶ شهریور تا ۲۷ مهر ۲۴۴ نفر از جمله ۳۲ کودک جان خود را از دست دادند. این سایت خبری همچنین تخمین زده که بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز بازداشت شده باشند.

اعتراضات از اواخر شهریور و بعد از مرگ مهسا امینی در ایران آغاز شد. معترضان که ابتدا به مرگ او بعد از بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی اعتراض داشتند، در چهار هفته اخیر،‌ علیه علی خامنه‌ای و حکومت جمهوری اسلامی شعار می‌دهند. فیلم‌های زیادی از شلیک مستقیم ماموران جمهوری اسلامی به این معترضان منتشر شده است.

پیش از این، سازمان حقوق بشر ایران که نهادی در نروژ است، اعلام کرده بود براساس تازه‌ترین اطلاعاتی که به این نهاد رسید، از آغاز اعتراضات ایران تا ۱۷ مهر دست‌کم ۱۸۵ نفر در اعتراضات ایران کشته شدند که از این تعداد ۱۹ نفر کودک بودند.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید نیمی از این کشته‌ها تنها در استان سیستان و بلوچستان بوده است.

روز جمعه هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان قرار بود تجمعی در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل بگیرد اما در پایان نماز و قبل از تجمع، ماموران امنیتی با شلیک مستقیم گلوله دهها نفر را کشته و مجروج کردند.

مقامات جمهوری اسلامی هرگونه تیراندازی به سمت مردم را انکار می‌کنند این در حالی است که دهها فیلم از شلیک مستقیم ماموران به مردم تاکنون منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG