لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

حمایت رقصنده ایرانی مقیم ترکیه از اعتراضات سراسری ایران: این‌بار پیروز خواهیم شد


میکائیل علیزاده، رقصنده ایرانی
میکائیل علیزاده، رقصنده ایرانی

در راهپیمایی روز دوشنبه روبروی کنسولگری ایران در استانبول میکائیل علیزاده، رقصنده ایرانی مقیم ترکیه، نیز حضور داشت.

علیزاده که با نام هنری «لئو» شناخته می‌شود ابراز امیدواری کرد که اعتراضات سراسری در ایران به نتیجه برسد.

او گفت: «به لطف اعتراضات عمومی و حمایت جهانی ... مردم ایران بسیار قوی شده‌اند. ما این‌بار پیروز خواهیم شد.»

او حکومت جمهوری اسلامی را «ظالم» و «آدمکش» خواند و تاکید کرد: «ظلم ماندگار نیست و پایان [جمهوری اسلامی] فرا رسیده است.»

علیزاده یکی از صدها ایرانی‌ مهاجری است که به‌رغم گذشت یک ماه از مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله کرد در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی در ایران، همچنان به نشانه اعتراض در راهپیمایی‌های همبستگی شرکت می‌کند.

میکائیل علیزاده در یک تجمع اعتراضی در استانبول - ۴ اکتبر ۲۰۲۲
میکائیل علیزاده در یک تجمع اعتراضی در استانبول - ۴ اکتبر ۲۰۲۲

میکائیل علیزاده در سال ۲۰۱۵ پس از مواجهه با تهدیدهای مرتبط با از داشتن «سیالیت جنسیتی» (جندر فلویدیتی) و نیز نگرانی از زندانی شدن به علت رقصنده بودن، تصمیم گرفت به ترکیه مهاجرت کند. او گفت که در ایران مجبور بود مخفیانه تدریس رقص و اجرا کند و پس از تماس یکی از همسایگانش با پلیس و اتهام فحشا در کلاس‌های رقص او، تصمیم به ترک ایران گرفت. او گفت: «خطر را با همه وجود احساس کردم، یا باید رقص را کنار می‌گذاشتم یا همه عمرم را در زندان می گذراندم!»

او که خود را فردی با جنسیت سیال (جندر فلوید) می‌داند، گفت که در ایران عمل جراحی انجام داده و بعد از آن برای مدت کوتاهی تحت پروسه جایگزینی هورمون قرار گرفته است. او می‌گوید که در طول مدت انجام این پروسه در ایران بارها تهدید شده است.

میکائیل علیزاده
میکائیل علیزاده

ترکیه زمانی پناهگاهی امن برای جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی خاورمیانه تلقی می‌شد. اما فضا در آن کشور تغییر کرده و دشمنی با اعضای این جامعه بسیار گسترده شده است.

حزب محافظه‌کار «عدالت و توسعه» موضع منفی‌ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و متحدان ملی‌گرایش در سال‌های اخیر نسبت به دگرباشان جنسی و جنسیتی سخت‌تر شده است و حتی یکی از وزیران او از اعضای این جامعه به عنوان «منحرف» یاد کرده است.

میکائیل علزاده با اسم هنری لئو
میکائیل علزاده با اسم هنری لئو

او در ترکیه ازدواج کرده است، تدریس رقص می‌کند، و در رستورانی در استانبول می‌رقصد. علیزاده می‌گوید: «دست‌کم این جا رقصیدن ممنوع نیست. رقصیدن در ایران یک گناه است.»

خبرنامه سازمان ملل اشاره کرده است که نظام حقوقی ایران صراحتاً همجنسگرایی را ممنوع می‌کند و روابط همجنسگرایان طبق قوانین جزایی این کشور مجازات اعدام دارد.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در روز هفدهم ماه مه و به مناسبت روز جهانی «مقابله با همجنس‌گرا‌هراسی، تراجنس‌‌هراسی، و دوجنس‌گراهراسی»، نسبت به افزایش نفرت و خشونت علیه جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی هشدار داد.

XS
SM
MD
LG