لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

تلاش کنگره برای نیل به توافقی بر سر بودجه فدرال


توافق بر سر بودجه فدرال تهدید در مورد بستن شدن مجدد دولت در ماه ژانویه را برطرف خواهد ساخت

گروهی متشکل از قانونگزاران دو حزب عمده جمهوریخواه و دموکرات، و از دو مجلس کنگره، روز چهارشنبه، تحت عنوان «کنفرانس بودجه»، تلاش خود را برای رسیدن به توافق و پایان دادن به بن بست مذاکرات، که در اوائل ماه جاری باعث بسته شدن بخشی از دولت شد، آغاز کردند.

اعضای کنفرانس بودجه تا اواسط ماه دسامبر (۶ هفته دیگر )، یعنی تا یک هفته پیش از آن که قدرت قانونی دولت برای صرف بودجه فدرال، بار دیگر به پایان برسد، مهلت دارند تا بر سر مفاد لایحه بودجه فدرال به توافق برسند.
کنفرانس بودجه طی ۶ هفته آینده تلاش خواهد کرد تا به توافقی دست یابد. توافقی که کنگره آمریکا سالهاست نتوانسته قانونگزاران حزب دموکرات و جمهوریخواه را بر آن دارد تا بر سر سقف بودجه فدرال، و در صورت امکان، در مورد پیش نویسی برای اصلاح بودجه بیمه تندرستی طی ده سال آینده با یکدیگر مصالحه کنند.

اگرچه انتظار می رود که اکثر مذاکرات و تلاش های کنفرانس بودجه در پشت درهای بسته انجام شود، ولی روز گذشته، اولین نشست کنفرانس بودجه به روی رسانه های گروهی باز بود.

اعضای ۲۹ نفره کنفرانس بودجه به ترتیب سخنانی ایراد کردند، و به سرعت اختلاف نظرهای اساسی بین قانونگزاران دو حزب عمده آمریکا را آشکار شد.

پال راین، رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان، که از مخالفان سرسخت افزایش مالیاتهاست، گفت بستن مالیات بیشتر بر روی خانواده هایی که سخت کار می کنند درست نیست و مشکل بودجه را حل نخواهد کرد. او گفت: که در آغاز می خواهم موضع خود روش کنم، و آن این است که اگر کنفرانس بخواهد افزایش مالیاتها را به بحث بگذارد تلاش ما به جایی نخواهد رسید. او گفت که تنها راه برای افزایش درآمد دولت رشد اقتصادی کشور است، نه افزایش مالیاتها.

قانونگزاران دموکرات نیز هشدار دادند که برای مقابله با کسری بودجه کاهش هزینه های دولت را، به عنوان تنها راه حل، نخواهند پذیرفت.

پتی مورِی، رئیس کمیته بودجه سنا، گفت در صورتی که جمهوریخواهان از خود در مورد درآمد دولت، و افزایش مالیاتها انعطاف نشان دهند، وی آماده است تا در برنامه های پر هزینه ای که به بازنشستگان کمکهای مالی و بیمه بهداشتی ارائه می دهد تجدید نظر و آنها را اصلاح کند.

کنفرانس بودجه بسیار به اَبَر کمیته ای شباهت دارد که سال گذشته تلاش کرد تا بر سر بودجه به توافقی دست یابد که با شکست روبرو شد.

بسیاری از قانونگزاران حزب دموکرات خواستار اجتناب از کاهش بودجه برنامه های رفاهی خانواده های هستند، در حالی که اکثر جمهوریخواهان از کاهش بودجه نظامی آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

کنفرانس بودجه می تواند از طریق پس انداز در برنامه های دیگر از کاهش بودجه رفاهی و نظامی کشور جلوگیری کند، به شرط آن که دو حزب عمده آمریکا آمادگی توافق بر سر بودجه فدرال را داشته باشند. رسیدن به توافق تهدید در مورد بستن شدن مجدد دولت در ماه ژانویه را برطرف خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG