لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

رساتر شدن صدای قانون گذاران جمهوری خواه در کنگره آمریکا


منظره کنگره آمریکا در هنگام غروب
منظره کنگره آمریکا در هنگام غروب

در بین قانون گذاران آمریکا دیگر کسی از بسته شدن مجدد دولت فدرال حرفی نمی زند، آنچه مطرح است نارسایی های قانون بیمه است

قانون گذاران جمهوری خواه برای تصویب بودجه فدرال موضع سختی اختیار کردند، که منجر بسته شدن ۱۶ روزه بخشی از دولت فدرال در ماه گذشته شد. با نزدیک شدن به پایان مهلت قانونی پانزدهم ژانویه اعتبارات مالی دولت فدرال، قانون گذاران محافظه کار جمهوریخواه اکنون با صدایی رساتر و با توانمندی بیشتری خود را آماده می کنند تا با بر سر بودجه فدرال، بالابردن سقف بدهی، و مخالفت با اصلاح قانون بیمه بهداشتی، و بستن مجدد دولت فدرال، با کاخ سفید و اکثر همتاهای دموکرات خود به نبرد بپردازند.

بسیاری از قانون گذاران محافظه کار مجلس نمایندگان آمریکا معتقدند که اخیراً شرایط در دو مورد به نفع آنها تغییر کرده است.

نخست آن که، مردم بسته شدن ۱۶ روزه بخشی از دولت فدرال را بیشتر ناشی از مخالفت قانون گذاران جمهوری خواه می دانند، که تلاش می کردند تا از اجرای اصلاح قانون بیمه بهداشتی، موسوم به بیمه اوباما، جلوگیری کنند. ولی اکنون محافظه کاران با خوشحالی شاهد مشکلات، نارسایی ها و نارضایتی بسیاری از مردم از این قانون هستند، و تعداد زیادی از جمهوری خواهان و حتی برخی از قانون گذاران دموکرات معتقدند که این قانون به خودی خود لغو خواهد شد، بدون آنکه نیازی به مخالفت و یا تهدید بیشتر محافظه کاران کنگره داشته باشد.

دوم آنکه، قانون گذاران جمهوری خواه ابراز اطمینان کرده اند در مذکرات بر سر تصویب لایحه بودجه دولت فدرال با مشکلات عمده مواجه نخواهند شد، و پال رایان، مذاکره کننده ارشد جمهوری خواهان در کمیته فراحزبی بودجه، مجبور نخواهد شد مالیات ها را افزایش دهد. در حال حاضر، استراتژی و سیاست قانون گذاران جمهوری خواه براین اساس است که چنانچه کمیته فراحزبی بودجه نتواند به توافقی دست یابد، محافظه کاران کنگره آماده اند تا قانون کاهش خودکار و تدریجی هزینه های دولت و کسری بودجه فدرال، موسوم به سکوئستر، به کار خود ادامه دهد.

لوک مسر، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان از ایالت ایندیانا، که یکی از طرفداران عمده تأخیر اصلاح قانون بیمه بهداشتی در مذاکرات پیش از بسته شدن دولت در ماه گذشته بود، گفت: صادقانه بگویم، هیچکس تمایلی به بستن دوباره دولت فدرال ندارد، و هیچ دلیلی برای بستن مجدد دولت موجود نیست. در حال حاضر، در بین قانون گذاران کنگره آمریکا هیچکس در مورد بسته شدن مجدد دولت فدرال صحبتی نمی کند. ولی آنچه این روزها در کنگره آمریکا مطرح است نارساییها و قصور قانون جدید بیمه است. »

نقش پال رایان در رسیدن به توافق
اکنون، پیدا کردن راهی پیش از فرارسیدن مهلت قانونی پانزدهم ژانویه عمدتاً در دست ۲۹ قانون گذار عضو کمیته فراحزبی مذاکرات بودجه فدرال است.

قانون پایان دادن به بسته شدن دولت فدرال و تأمین موقت بودجه و اخذ وام، در عین حال تشکیل یک کمیته فراحزبی، به نام کمیته مذاکره بودجه را مقرر کرد، که هدفش ترمیم قانون کاهش خودکار و تدریج بودجه فدرال است. در واقع این کمیته تلاش می کند ۹۱ میلیارد دلاری را که باید از بودجه دولت فدرال، و ۱۸ میلیارد دلاری را که باید از برنامه های رفاه اجتماعی دولت به طور خودکار کاسته شود، مورد تجدید نظر قرار دهد و میزان آنها را کاهش دهد.

مذاکره کنندگان در دو نشست در پشت درهای بسته به موفقیت اندکی دست یافتند. به طور کلی، قانون گذاران حزب دموکرات خواستار افزایش مالیات، و جمهوری خواهان هوادار کاهش اعتبار بیمه بازنشستگی، بودجه رفاه اجتماعی، و بیمه بهداشتی سالمندان اند. مذاکرات واقعی این کمیته بیشتر بین رایان، رئیس کمیته امور مالی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری خواه، و پتی مورای، رئیس کمیته بودجه سنا از حزب دموکرات صورت می گیرد، که نقش عمده ای در حل مسئله بودجه فدرال دارند.

آقای رایان هفته گذشته گفت که طرفین مذاکره تلاش می کنند به توافق مشترکی دست یابند، ولی هنوز موفق نشده اند. آقای رایان، قانون گذار حزب جمهوری خواه از ایالت ویسکانسین، که نامزد معاونت ریاست جمهوری این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود، گفته است که حاضر نیست در مورد افزایش مالیات ها به گفت وگو بنشیند.

حتی اگر کمیته فراحزبی مذاکرات بودجه بتواند تا پیش از پانزدهم ماه ژانویه به توافقی دست یابد، کاخ سفید و قانون گذاران حزب دموکرات با چالش عمده دیگری روبرو هستند، و آن بالا بردن سقف بدهی دولت تا پیش از فرا رسیدن مهلت قانونی هفتم ماه فوریه است، که اکثر مردم آمریکا با آن مخالف هستند.

گفته می شود، چنانچه کنگره پیش از سررسیدن مهلت قانونی سقف بدهی دولت را بالا نبرد، واشنگتن احتمالاً در اواخر ماه آوریل قادر نخواهد بود هزینه های دولت را بپردازد.
XS
SM
MD
LG