لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

دولت آمریکا به ارائه محرک های اقتصادی ادامه می دهد


بانک مرکزی آمریکا
بانک مرکزی آمریکا

انتظار می رود که بانک مرکزی آمریکا امروز اعلام دارد که به خرید ماهانه اوراق قرضه وزارت خزانه داری ادامه خواهد داد

با توجه به رشد آهسته اقتصاد آمریکا، نبرد بر سر بودجه، بالا بردن سقف بیکاری، و مشکلات فنی، قانونی، و اجرایی بیمه بهداشتی جدید، انتظار می رود که بانک مرکزی آمریکا ساعت دو بعد از ظهر روز چهارشنبه ، امروز، در پایان اجلاس دو روزه خود، اعلام دارد که به خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلاری اوراق قرضه وزارت خزانه داری کشور تا سال آینده ادامه خواهد داد.

گزارش های اقتصادی روز چهارشنبه حاکی از آن بود که از میزان اعتماد مرد به اقتصاد آمریکا کاسته شده، تولیدات صنعتی و فروش خانه، حتی پیش از بسته شدن دولت، رو به کاهش گذاشته، و بخش خصوصی آمریکا در شش ماهه پیش از ماه سپتامبر مشاغل کمتری ایجاد کرده، که دلایل مهمی برای تداوم خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمریکا به شمار می رود.

اقتصاددانان همچنین پیش بینی می کنند که بانک مرکزی آمریکا تا دو سال دیگر نرخ بهره های بانکی را تغییر نخواهد داد و آنها را همچنان پایین نگه خواهد داشت.

شش ماه پیش تقریباً تمام اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که بانک مرکزی خرید اوراق قرضه خود را کاهش خواهد داد، و به تدریج نرخ بهره های بانکی را بالا خواهد برد. حتی، بن برنانکی، مدیر عامل بانک مرکزی آمریکا در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد که در نظر دارد که تا پایان سال جاری خرید اوراق قرضه را کاهش دهد.

اما، اکنون اکثر کارشناسان اقتصادی معتقدند که بانک مرکزی در نشست های ماه دسامبر و ژانویه خود تغییری در خرید اوراق قرضه نخواهد داد، که از عوامل عمده آن خبرهای ناامید کننده اقتصادی، نبرد و اختلافات اساسی در میان قانونگذاران دو حزب عمده سیاسی و کاخ سفید بر سر بودجه فدرال ، بالا بردن سقف بدهی، و هزینه بالای بیمه های درمانی است.
XS
SM
MD
LG