لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

بازداشت مادر دو معترض مقیم بلژیک توسط ماموران امنیتی در ایران


حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک
حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک

دو برادر ایرانی که در گردهمایی اعتراضی علیه سفر هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی به اجلاس شهری بروکسل شرکت داشتند، از بازداشت مادر خود در ایران خبر دادند. همزمان، اخبار حاکی از تشدید درخواست‌ها برای استعفای حجه لحیب، وزیر خارجه بلژیک است.

«بروکسل تایمز» به نقل از یک‌ تارنمای خبری بلژیکی، به نقل از این دو برادر نوشت که هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی از معترضان در بروکسل فیلم‌برداری کردند، و پس از آن، مادر آنها در ایران بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.

یکی از این دو تن، با توصیف حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک به عنوان «وزیر خارجه ساده لوح»، او را مسئول صدور ویزا برای هیئت ایرانی دانست.

او گفت: «سفر ۱۴ مقام ایرانی، امنیت ما در بلژیک و همچنین خانواده‌های ما در ایران را به مخاطره انداخته است.»

به نوشته بروکسل تایمز، یکی از اعضای هیئت نمایندگان ایران، علیرضا زاکانی، شهردار «فوق محافظه‌کار» تهران بود که به دلیل نقشش در «سرکوب خشونت‌آمیز و شکنجه غیرنظامیان» به «قصاب تهران» معروف است.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران
علیرضا زاکانی، شهردار تهران

این هیئت به دستور پاسکال اسمت، مسئول روابط بین‌الملل و شهرسازی منطقه بروکسل، به اجلاس شهری بروکسل دعوت شده بود؛ او به دلیل اعتراضات گسترده به تصمیمش، مجبور به استعفا شد.

پس از مشخص شدن نقش حجه لحبیب در صدور روادید برای این ۱۴ مقام ایرانی، این جنجال دامن‌گیر وزیر خارجه بلژیک نیز شده است و بسیاری خواستار استعفای او هستند.

در این ارتباط، پس از افشای این موضوع که برخی از اعضای هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی از معترضان ضد رژیم فیلم گرفته‌ و به جمع‌آوری اطلاعات درباره آنها پرداخته‌اند، درخواست‌ها برای استعفای وزیر خارجه بلژیک افزایش یافته است.

در جریان اعتراض به سفر هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی، کنشگران نگران بودند که تصاویر گرفته توسط برخی از اعضای این هیئت ممکن است منجر به شناسایی معترضان شود و امنیت بستگان آنها را در ایران به خطر بیندازد.

بروکسل تایمز نوشت: به نظر می‌رسد که نگرانی آنها تأیید شده زیرا دو معترض ایرانی ساکن بلژیک ادعا می‌کنند که مادرشان در ایران بازداشت شده است.

در حالی که این تارنمای خبری بلژیکی به دلیل نگرانی امنیتی برای مادر این معترضان نتوانسته است داستان را تأیید کند، یکی از پسران او شهادت دلخراشی از «شکنجه روانی» که علیه مادرشان انجام شده است، ارائه کرد.

او مدعی شد که مادر ۶۷ ساله آنها عصر دوشنبه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و نزدیک به چهار ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

بازجویان تصاویر پسرانش را در حال تظاهرات در بلژیک به او نشان دادند؛ عکس‌هایی که به احتمال زیاد توسط اعضای هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی گرفته شده است.

از این مادر پرسیده شد که چرا پسرانش در گردهمایی اعتراضی شرکت می‌کنند، و از او خواسته شده است تا به آنها بگوید که دست از اعتراض بکشند و در غیر این‌ صورت به ۲۰ سال زندان محکوم می‌شود.

این دو برادر برای حفظ امنیت خانواده خود، ارتباط‌شان با اقوام داخل ایران را قطع کرده‌اند.

حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک
حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک

در شرایطی که یکی از این برادران، حجه لحبیب را مسئول دستگیری مادرش معرفی می‌کند، این افشاگری ممکن است بر آینده سیاسی او تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، شرکای چپ‌گرای خانم لحبیب در دولت، که با اکراه موافقت کرده بودند در این پرونده از او حمایت کنند، بار دیگر خواستار استعفایش هستند.

احمد لائوج، رهبر پارلمانی حزب سوسیالیست بلژیک (پی‌اس) به یک شبکه خبری گفت که «او باید کناره گیری کند» زیرا «مردم در ایران به دلیل ویزاهایش در خطر هستند.»

ظاهراً سبزهای فرانسوی‌زبان نیز موافق استعفای حجه لحبیب هستند، و ژیل واندن بوره (اکولو) از این حزب گفت که «وضعیت دیگر قابل تحمل نیست و وزیر خارجه باید مسئولیت اقداماتش را بپذیرد.»

XS
SM
MD
LG