لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

ندادن اجازه ورود به آمریکا به خانواده مسلمان بریتانیایی خشم قانونگذار این کشور را برانگیخت


استیلا کریسی، قانونگذار حزب کارگر در پارلمان بریتانیا
استیلا کریسی، قانونگذار حزب کارگر در پارلمان بریتانیا

یک عضو پارلمان بریتانیا در نامه ای به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا خواسته است که مقامات ایالات متحده را تحت فشار بگذارد و از آنها بپرسد که چرا در آخرین دقایق سفر یک خانواده مسلمان بریتانیایی، به این خانواده اجازه ورود به جنوب کالیفرنیا را ندادند.

استیلا کریسی، قانونگذار بریتانیایی که ساکنان شمال شرق لندن را نمایندگی می کند، در نامه خود به دیوید کامرون نوشته است در تاریخ ۱۵ دسامبر، به یک خانواده ۱۱ نفره - یک پدر و ۹ فرزندش به همراه برادرش - در فرودگاه گتویک بریتانیا گفته شد که نمی توانند به آمریکا پرواز کنند.

خانم کریسی به روزنامه های بریتانیایی گفت آمریکا به شمار فزاینده ای از خانواده های مسلمان بریتانیایی بدون اعلام دلیل، اجازه ورود به آمریکا را نمی دهد.

محمود طارق محمود، که با برادر و بچه های برادرش می خواستند برای دیدن اقوامشان به جنوب کالیفرنیا بروند، به روزنامه گاردین گفتند معتقدند به دلیل مسلمان بودن اجازه ورود به آمریکا را نیافتند. او گفت: به خاطر حملاتی که به آمریکا می شود-- آنها فکر می کنند هر مسلمانی یک تهدید است."

او گفت بچه ها برای دیدن اقوام و رفتن به پارک تفریحی "دیزنی‌لند" و همچنین استودیوی سینمایی یونیورسال در کالیفرنیا لحظه شماری می کردند.

استیلا کریسی گفته است که او دست کم با یک نفر دیگر از حوزه انتخاباتی اش در تماس بوده که بدون دلیل روشنی، به او اجازه ورود به آمریکا داده نشده است. این قانونگذار بریتانیایی گفت تلاش هایش برای گرفتن پاسخ از سفارت آمریکا در لندن به جایی نرسیده است.

استیلا کریسی از نخست وزیر بریتانیا خواسته است تا مقامات آمریکایی را برای گرفتن توضیحی در این باره تحت فشار بگذارد.

محمود به خبرنگاران گفت مقامات دولتی آمریکایی به خانواده او در فرودگاه گتویک لندن گفتند که نمی توانند با هواپیمای شرکت هوایی نروژ پرواز کنند.

او گفت حدود ۱۳ هزار دلار پول بلیط سفرشان شده بود که به آنها پس داده نمی شود. آنها همچنین مجبور شدند کالاهایی را که در منطقه معاف از گمرکی فرودگاه خریداری کرده بودند، پس دهند. محمود گفت نگران است که در آینده هم اجازه دیدار از خانواده اش در کالیفرنیا به او داده نشود.

بر اساس برنامه "ویزا ویور" یا معافیت ویزا بین آمریکا و ۳۸ کشور جهان از جمله بریتانیا، این خانواده می توانست بدون دریافت ویزا تا ۹۰ روز از آمریکا دیدن کند.

به گزارش صدای آمریکا، سفارت آمریکا در لندن به درخواست ها برای پاسخگویی در این باره واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG