لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

افزایش فشارها بر نخست وزیر بریتانیا برای مشارکت در اقدام نظامی در سوریه


ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از انجام حمله شیمیایی در نزدیکی پایتخت سوریه، چهره‌های شاخص سیاسی بریتانیا از ترزا می نخست وزیر آن کشور خواستند علیه رژیم بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق دست به اقدام نظامی بزند.

بر اساس گزارش‌های منابع محلی، بر اثر حمله روز شنبه علیه شورشیان مخالف اسد در دوما در منطقه غوطه نزدیک دمشق، که گفته می‌شود از گاز اعصاب در آن استفاده شده است، دست کم ۴۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

این حمله با انتقاد تند آمریکا و متحدان آن – که خواستار پیگیری موضوع و پاسخگو کردن عاملان حمله هستند - روبرو شد. آنها نیروهای دولتی سوریه و حامیان اصلی‌شان، یعنی روسیه و ایران، را مسئول این حمله شیمیایی می‌دانند.

در همین حال، فشارها در داخل بریتانیا بر ترزا می برای حمایت از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که گفته است به زودی برای انجام یک «اقدام مقتدرانه» علیه رژیم بشار اسد تصمیم خواهد گرفت، افزایش یافته است.

نخست وزیر پیشین بریتانیا، که در حمله نظامی سال ۲۰۰۳ ائتلاف آمریکا علیه عراق مشارکت داشت، روز سه شنبه هشدار داد که اگر اقدامی علیه دولت سوریه صورت نگیرد، شاهد حملات شیمیایی بیشتری در آن کشور خواهیم بود.

تونی بلر در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی گفت، مهم است این نکته را درک کنیم که اگر کاری علیه رژیم اسد و حامیان خارجی آن یعنی روسیه و ایران انجام ندهیم، آنها جسورتر می شوند و دست به جنایات بیشتر در سوریه خواهد زد.

وی در ادامه تاکید کرد اگر واشنگتن بخواهد اقدامی انجام دهد، لندن باید در کنار آن باشد.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ وزیر خارجه پیشین بریتانیا از حزب محافظه‌کار نیز در یادداشتی در روزنامه تلگراف که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داده است که عدم دخالت در سوریه «هزینه وحشتناکی» به دنبال خواهد داشت.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، که به سوئد سفر کرده است، دوشنبه شب در سخنانی حمله شیمیایی چند روز پیش در دومای سوریه را یک «حمله وحشیانه» توصیف کرد و ضمن محکوم کردن آن گفت عاملان حمله باید پاسخگو شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG