لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

لندن از طرح بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران خبر داد


ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا
یک روز پس از گفتگوی تلقنی وزیر امور خارجه ایران با همتای بریتانیایی خود، و پس از گذشت بیش از دو سال از حمله گروهی از نیروهای تندرو به سفارت بریتانیا در تهران که منجر به تعطیلی آن شد، لندن از بهبود روابط با تهران و طرحی برای بازگشایی سفارت خود در ایران خبر داد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، که به صورت کتبی به پارلمان آن کشور ارسال کرد، گفت چند موضوع در میان است که باید حل و فصل شوند، اما «شرایط برای بازگشایی سفارت (در تهران) مناسب است».

وی همچنین گفت بریتانیا طرحی برای حضور دیپلماتیک «ابتدایی و محدود» در ایران دارد. بنابر گزارش رسانه‌ها، آقای هیگ قرار است امروز در مجلس عوام بریتانیا حضور یابد و در باره طرح دولت برای ارتقای روابط دیپلماتیک با ایران توضیح دهد.

این در حالی است که خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه از تماس تلفنی آقای هیگ و محمدجواد ظریف خبر داد و نوشت دو طرف در باره بحران جاری در عراق و نیز روابط دوجانبه با یکدیگر گفتگو کردند.

در پی حمله یک گروه از افراد تندرو به سفارت بریتانیا در تهران در آذر ماه ۱۳۹۰، لندن روابط دیپلماتیمک خود را با تهران قطع کرد، اما پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه‌روی ایران در تابستان ۱۳۹۲، دو کشور به منظور بهبود روابط سیاسی دوجانبه، به گفتگو پرداختند و چند ماه بعد، در نوامبر ۲۰۱۳، روابط را به سطح کاردار غیرمقیم ارتقا دادند.

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری نیز، سایمون گس مدیرکل سیاسی وزارت خارجه بریتانیا، در سفری یک روزه به تهران،با مسئولان بلندپایه ایران درباره مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه، از جمله مشکلات پیش رو برای بازگشایی سفارت آن کشور در تهران، گفتگو کرد.

معاون وزیر خارجه ایران، روز ۲۸ اردیبهشت ماه در گفتگویی با روزنامه گاردین گفت به عنوان بخشی از توافق کلی بین تهران و لندن برای بازسازی روابط دیپلماتیک دوجانبه، ایران آماده است تا به منظور پرداخت غرامت بابت حمله سال ۹۰ به سفارت آن کشور در تهران گفتگو کند، اما حاضر نیست بطور رسمی عذرخواهی کند.

مجید تخت‌روانچی همچنین گفت «چیزهای زیادی وجود دارد که در گذشته اتفاق افتاده، ولی ما هیچگاه به خاطر آنها عذرخواهی دریافت نکرده‌ایم» و اضافه کرد که مقام های دو کشور در مورد موضوع حمله به سفارت انگلیس با هم در ارتباط هستند.
XS
SM
MD
LG