لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

سفر دیپلمات ارشد بریتانیا به تهران


سایمون گس مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا
سایمون گس مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا

یک مقام ارشد وزارت خارجه بریتانیا در سفری یک روزه به تهران در دیدارهایی جداگانه با مسئولان بلندپایه ایران درباره مسائل بین المللی، منطقه ای و دوجانبه، از جمله مشکلات پیش رو برای بازگشایی سفارت آن کشور در تهران، گفتگو کرد.

سایمون گس مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس، که نماینده بریتانیا در گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران نیز هست، روز دوشنبه با مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونین وزیر خارجه ایران، که از اعضای هیئت مذاکره هسته ای نیز هستند، دیدار و در باره مسائل بین المللی از جمله پرونده هسته ای ایران گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای گس از فروردین سال ۱۳۸۸ به مدت ۲ سال سفیر بریتانیا در تهران بوده و نخستین مقام بلندپایه سیاسی انگلستان است که پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در آذر ۱۳۹۰ به ایران سفر می کند.

در پی حمله به سفارت بریتانیا در تهران و تصمیم مجلس برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک و خروج دیپلمات های انگلیسی از ایران، لندن روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز روز دوشنبه بیانیه ای در باره سفر سایمون گس به ایران منتشر کرد که به گزارش خبرگزاری رویترز در آن گفته شده سفر وی به تهران «مرحله ای دیگر از رویکرد گام به گام دو کشور برای بهبود روابط است.»

پیشتر مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه نیز در گفتگویی با ایرنا، از احتمال افزایش سطح روابط سیاسی بین تهران و لندن خبر داده بود.

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران در خرداد ۱۳۹۲ و تغییر رویکرد دیپلماتیک جمهوری اسلامی در صحنه بین المللی، دو کشور با تعیین کاردار غیرمقیم شروع به بازسازی روابط آسیب دیده دوجانبه کردند.

یک هیئت پارلمانی بریتانیا به سرپرستی جک استراو وزیر خارجه پیشین آن کشور -که سابقه گفتگو با حسن روحانی به عنوان مذاکره کننده ارشد ایران در گفتگوهای هسته ای با تروئیکای اروپایی حدود یک دهه پیش را نیز داشت - در دی ماه ۱۳۹۲ به تهران سفر کرده بود.
XS
SM
MD
LG