لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

گاردین: ایران آماده است به بریتانیا غرامت بدهد


عکس آرشیوی از حمله به سفارت بریتانیا در تهران در ۸ آذر ۱۳۹۰
عکس آرشیوی از حمله به سفارت بریتانیا در تهران در ۸ آذر ۱۳۹۰
به عنوان بخشی از توافق کلی میان تهران و لندن برای بازسازی روابط دیپلماتیک بین دو کشور، ایران آماده است تا به منظور پرداخت غرامت بابت حمله آذر ماه ۱۳۹۰ به سفارت آن کشور در تهران گفتگو کند، اما حاضر نیست بطور رسمی عذرخواهی کند.

مجید تخت‌روانچی معاون وزیر خارجه ایران، در گفتگو با روزنامه گاردین با بیان این مطلب گفت «چیزهای زیادی وجود دارد که در گذشته اتفاق افتاده، ولی ما هیچگاه به خاطر آنها عذرخواهی دریافت نکرده‌ایم» و اضافه کرد که مقام های دو کشور در مورد موضوع حمله به سفارت انگلیس با هم در ارتباط هستند.

هشتم آذر ماه ۱۳۹۰ گروهی که «دانشجویان بسیجی» معرفی شدند به سفارت انگلیس در ایران و اقامتگاه کارکنان آن سفارتخانه در باغ قلهک در شمال تهران، دولت بریتانیا کارکنان سفارتخانه خود را از تهران خارج کرد و روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد.

به گفته تخت‌روانچی، پرداخت غرامت به دولت بریتانیا یکی از موارد مورد بحث بین دو طرف است است و با اشاره به سفر ماه گذشته سایمون گس، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه انگلیس به تهران گفت آن سفر «بسیار مفید بود و در مورد برخی مسائل به توافقاتی رسیدیم.»

سایمون گس، سفیر پیشین انگلیس در تهران بوده و از زمان توقف روابط دیپلماتیک میان دو کشور تاکنون بلندپایه ‌ترین دیپلمات بریتانیایی است که اوایل اردیبهشت ماه به تهران سفر کرد و در کنار مسائل منطقه ای و بین المللی، در باره روابط دوجانبه بویژه مشکلات پیش رو برای بازگشایی سفارت آن کشور در تهران، با مقام های ارشد وزارت خارجه ایران گفتگو کرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۳۹۲ و تلاش او برای تنش زدایی با غرب، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دولت او با ویلیام هیگ همتای بریتانیایی خود دیدار کرد و با افزایش تماس ها بین دو کشور، روابط دیپلماتیک نیز ارتقا یافت و در حال حاضر در سطح کاردار غیر مقیم است.

یک هیئت پارلمانی بریتانیا به سرپرستی جک استراو وزیر خارجه پیشین آن کشور، که سابقه گفتگو با حسن روحانی به عنوان مذاکره کننده ارشد ایران در گفتگوهای هسته ای با تروئیکای اروپایی حدود یک دهه پیش را دارد نیز، در دی ماه ۱۳۹۲ به تهران سفر کرده بود.

تهران و لندن توافق کرده اند که روابط دوجانبه را بطور گام به گام توسعه دهند.
XS
SM
MD
LG