لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

دادگاه تجدیدنظر بریتانیا انتقال پناهجویان به رواندا را غیرقانونی دانست 


برخی از معترضان به حکم اخراج پناهجویان به رواندا در بیرون دادگاه عالی بریتانیا. آرشیو
برخی از معترضان به حکم اخراج پناهجویان به رواندا در بیرون دادگاه عالی بریتانیا. آرشیو

دادگاه تجدیدنظر بریتانیا روز پنجشنبه با صدور رای نهایی خود در مورد طرح دولت بریتانیا برای فرستادن پناهجویان به رواندا این طرح را غیرقانونی اعلام کرد.

دولت بریتاتیا قصد داشت پناهجویان را به کشور رواندا، در شرق آفریقا، بفرستد تا از عبور غیرقانونی مهاجران از طریق کانال مانش جلوگیری کند.

دادگاه عالی لندن سال گذشته این طرح دولت بریتانیا را قانونی دانسته بود. اما با مخالفت سازمان‌های خیریه حمایت از حقوق پناهندگان، و حکم دادگاه حقوق بشر اروپا روبرو شد.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر، و سونلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، از طرفداران سرسخت طرح انتقال اجباری پناهجویان به شرق آفریقا هستند.

دولت سوناک سال گذشته با روندا در فاصله بیش از شش هزار کیلومتری توافق کرده بود که هزاران مهاجر را به این کشور اخراج کند.

دولت سوناک این طرح را برای جلوگیری از ورود پناهجویانی که با قایق‌های کوچک، عمدتاً، از فرانسه وارد می‌شوند، مهم می‌دانست. سوناک که زیر فشار برخی از قانونگذاران محافظه‌کار هم‌حزبی خود و افکار عمومی است، مقابله با موج پناهجویان را به یکی از پنج اولویت خود تبدیل کرده است.

در بریتانیا، وکلای گروهی از پناهجویان در دادگاه تجدیدنظر لندن گفتند که طرح بریتانیا برای فرستادن مهاجران به رواندا غیرقانونی است چرا که این کشور شرق آفریقا «کشور امنی» نیست.

در ماه دسامبر سال گذشته، دادگاه عالی لندن این سیاست را قانونی اعلام کرد، اما این تصمیم از سوی پناهجویان کشورهایی از جمله سوریه، سودان، عراق، ایران و ویتنام و برخی از سازمان‌های حقوق بشر مورد اعتراض قرار گرفته است.

سال گذشته ۴۵ هزار نفر با قایق های کوچک از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند. امسال تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر از این مسیر وارد بریتانیا شده‌اند.

XS
SM
MD
LG