لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

بریتانیا: هزینه اخراج هر پناهجو به رواندا ۱۶۹ هزار پوند است


دیدار پل کاگامه، رئیس جمهور روندا (چپ) و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در لندن. آرشیو
دیدار پل کاگامه، رئیس جمهور روندا (چپ) و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در لندن. آرشیو

دولت بریتانیا روز دوشنبه در اولین ارزیابی دقیق خود در زمینه مقابله با شمار بی‌سابقه پناهجویانی که با قایق‌های کوچک خود را به این کشور می‌رسانند گفت اخراج هر پناهجو به رواندا به طور متوسط حدود ۱۶۹ هزار پوند (۲۱۵ هزار دلار) هزینه دارد.

دولت ریشی سوناک، نخست وزیر، سال گذشته با روندا در فاصله بیش از شش هزار کیلومتری توافق کرده بود که هزاران مهاجر را به این کشور اخراج کند.

دولت سوناک این طرح را برای جلوگیری از ورود پناهجویانی که با قایق های کوچک، عمدتاً، از فرانسه وارد می‌شوند، مهم می‌داند. سوناک که زیر فشار برخی از قانونگذاران محافظه‌کار هم‌حزبی خود و افکار عمومی است، مقابله با موج پناهجویان را به یکی از پنج اولویت خود تبدیل کرده است.

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، گفت که این هزینه‌ها باید در کنار هزینه بازدارندگی دیگران برای رسیدن به بریتانیا و افزایش هزینه مسکن پناهجویان در نظر گرفته شود.

او گفت که اگر اقدامی صورت نگیرد، هزینه اسکان پناهجویان به ۱۱ میلیارد پوند در سال افزایش می‌یابد که در حال حاضر حدود ۳.۶ میلیارد پوند است.

روز پنجشنبه، دادگاه تجدیدنظر حکم خود را در مورد قانونی بودن اخراج پناهجویان به رواندا صادر خواهد کرد.

اولین پرواز برنامه‌ریزی شده به رواندا در ژوئن سال گذشته در آخرین لحظه با حکمی از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا مسدود شد. بر اساس این حکم بریتانیا نمی‌توانست قبل از اقدامات قانونی لازم پناهجویان را اخراج کند.

در ماه دسامبر سال گذشته، دادگاه عالی لندن این سیاست را قانونی اعلام کرد، اما این تصمیم از سوی پناهجویان کشورهایی از جمله سوریه، سودان، عراق، ایران و ویتنام و برخی از سازمان‌های حقوق بشر مورد اعتراض قرار گرفته است.

سال گذشته ۴۵ هزار نفر با قایق های کوچک از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند. امسال تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر از این مسیر وارد بریتانیا شده‌اند.

XS
SM
MD
LG