لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

بحران عبور پناهجویان از کانال مانش؛ نخست‌وزیر بریتانیا: غیرقانونی‌ها پذیرفته نخواهند شد


قایق واژگون شده حامل پناهجویان سوری و افغان در سواحل ترکیه. ۲۰۱۴.
قایق واژگون شده حامل پناهجویان سوری و افغان در سواحل ترکیه. ۲۰۱۴.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در آستانه تصویب یک قانون جدید پیرامون مهاجران گفت کسانی که غیرقانونی وارد بریتانیا شود از اقامت منع خواهد شد.

ریشی سوناک تحت فشار قانونگذاران برای یافتن راه حلی که از ورود مهاجران از طریق کانال مانش به بریتانیا جلوگیری کند، جلوگیری از ورود آنها با قایق‌های کوچک را یکی از پنج اولویت اصلی خود قرار داده است.

سوناک در مصاحبه‌ای با روزنامه «میل آن ساندی» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت: «اشتباه نکنید، اگر غیرقانونی به اینجا بیایید، نمی‌توانید بمانید.»

به گزارش این روزنامه، دولت بریتانیا می‌خواهد پس از عبور بیش از ۴۵ هزار پناهجو از این گذرگاه خطرناک در سال گذشته، قانون جدیدی برای توقف این موج در روز سه شنبه ارائه کند.

بوریس جانسون، نخست وزیر پیشین، سال گذشته موافقت کرد که ده‌ها هزار مهاجر که بسیاری از آنها برای رهایی از تنش و جنگ از افغانستان، سوریه و یا سایر کشورها خود را به بریتانیا رسانده بودند، به رواندا در فاصله بیش از ۶ هزار کیلومتری منتقل شوند.

اجرای این توافق که در آخرین لحظه پس از اولین پرواز برنامه‌ریزی شده برای انتقال مهاجران توسط دادگاه حقوق بشر اروپا مسدود شد، یک جدال قانونی در پی داشت. دادگاه عالی لندن در ماه دسامبر سال گذشته این حکم را قانونی اعلام کرد، اما مخالفان خواستار تجدیدنظر به این حکم هستند.

کریس هیتون هریس، وزیر امور ایرلند شمالی در کابینه ریشی، در پاسخ به این سئوال که آیا افرادی که غیرقانونی وارد بریتانیا می شوند، از درخواست پناهندگی منع می شوند یا خیر، گفت: «بله، معتقدم همینطور خواهد بود.»

وی افزود: «اگر افراد غیرقانونی به این کشور بیایند، بازگردانده می شوند یا به جایی مانند رواندا فرستاده می شوند.»

هیتون هریس در پاسخ به این سئوال که پناهجویان واقعی چگونه می توانند اقامت بگیرند، گفت: «من کاملا مطمئنم که مسیرهای بسیار امن‌تر و قانونی وجود خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG