لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

بریتانیا تولد اولین نوزادان حاصل از ترکیب «دی‌ان‌ای» سه نفر را تایید کرد


لقاح مصنوعی در ظرف پتری در یک کلینیک باروری در لندن، بریتانیا (آرشیو)
لقاح مصنوعی در ظرف پتری در یک کلینیک باروری در لندن، بریتانیا (آرشیو)

سازمان لقاح انسان و جنین‌شناسی بریتانیا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای، تولد اولین نوزادان بریتانیا را که با استفاده از یک تکنیک تجربی از ترکیب «دی‌ان‌ای» سه نفر بارور شده‌اند، تایید کرد.

این اقدام در تلاش به منظور جلوگیری از به ارث بردن بیماری‌های ژنتیکی نادر در این کودکان انجام شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این سازمان تنظیم کننده باروری بریتانیا گفت که کمتر از پنج نوزاد به این روش در این کشور متولد شده‌اند، اما برای حفظ هویت خانواده‌ها جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

این خبر را اولین بار روزنامه گاردین منتشر کرده است.

بریتانیا اولین کشور در جهان بود که در سال ۲۰۱۵ قوانینی را تصویب کرد که به واسطه آن روش‌های خاصی برای کمک به جلوگیری از انتقال نقص از مادران با میتوکندری معیوب به نوزادان‌شان به کار گرفته شود.

میتوکندری در یک سلول، وظیفه تنفس سلولی و رساندن انرژی را به سلول را دارد.

نقایص ژنتیکی می‌توانند منجر به بیماری‌هایی مانند دیستروفی ماهیچه‌ای یا عضلانی، صرع، مشکلات قلبی و ناتوانی‌های ذهنی شوند. از هر ۲۰۰ کودک در بریتانیا، یک کودک با اختلال میتوکندری متولد می‌شود. تا به امروز ۳۲ بیمار اجازه دریافت چنین درمانی را دریافت کرده‌اند.

برای زنی که دارای میتوکندری معیوب است، دانشمندان مواد ژنتیکی را از تخمک یا جنین او می‌گیرند که سپس به تخمک اهدایی یا جنینی که میتوکندری سالم دارد ولی بقیه دی‌ان‌ای آن برداشته شده است، منتقل می‌شود. سپس جنین بارور شده به رحم مادر منتقل می‌شود.

در واقع، کودکانی که با این روش تلقیح می‌شوند تنها یک درصد از مواد ژنتیکی از تخمک اهدایی را دریافت می‌کنند.

سازمان لقاح انسان و جنین‌شناسی بریتانیا گفت: «روش درمان با میتوکندری اهدا شده به خانواده‌هایی که دارای بیماری‌های میتوکندری ارثی وخیمی هستند، امکان داشتن فرزند سالم را ارائه می دهد.»

بریتانیا از هر زنی که می خواهد تحت این درمان قرار بگیرد می‌خواهد که از این سازمان مجوز دریافت کند.

به گفته این سازمان تنظیم کننده باروری در بریتانیا، خانواده‌ها برای واجد شرایط بودن، باید هیچ گزینه ممکن دیگری برای جلوگیری از انتقال بیماری ژنتیکی را نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG