لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

«ترزا می» درخواست «تونی بلر» برای برگزاری همه‌پرسی دوباره برگزیت را رد کرد


خانم می در هفته‌های اخیر تحت فشار موافقان و مخالفان برگزیت قرار دارد.
خانم می در هفته‌های اخیر تحت فشار موافقان و مخالفان برگزیت قرار دارد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با دعوت تونی بلر، نخست وزیر پیشین آن کشور، برای برگزاری همه پرسی دیگری در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت مخالفت کرد.

ترزا می روز یکشنبه گفت که خواست آقای بلر برای برگزاری همه پرسی دوم در مورد برگزیت «توهین مستقیم» به رای مردمی است که یک بار خواستار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شده اند.

با این حال تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا از حزب کارگر، معتقد است که دو سال و نیم مذاکره با اتحادیه اروپا به نتیجه ملموسی منتهی نشده و بریتانیا را با بحران سیاسی کم سابقه ای روبرو کرده است.

وزیر اول اسکاتلند و از مخالفان برگزیت هم گفت که خانم می تنها وقت تلف می کند.

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند، گفت: «صادقانه بگویم! زمان توسل به راه دیگری فرا رسیده است. نخست وزیر بریتانیا تظاهر می‌کند که به نوعی می تواند در آخرین لحظات با اتحادیه اروپا به توافق برسد، اما این کار جز اتلاف وقت چیز دیگری نیست؛ زیرا توافق نیاز به یک معجزه دارد و می دانیم که عملاً اتفاق نخواهد افتاد.»

نخست وزیر بریتانیا، که به تازگی رای اعتماد هم حزبی‌های خود در حزب محافظه کار را به دست آورده بود، اواخر هفته گذشته تلاش کرد تا بار دیگر با سفر به بروکسل با رهبران اتحادیه اروپا در مورد برخی از شرایط برگزیت مذاکره کند، اما موفق نشد.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، در این باره گفت: «ما آماده ایم تا حسن نیتمان را نشان داده و به نظرات نخست وزیر بریتانیا گوش کنیم، اما این امر به معنی دور دیگری از مذاکرات در مورد شرایط و نحوه اجرایی کردن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیست.»

دیوید اسمیت، رئیس دفتر روزنامه بریتانیایی گاردین در پایتخت آمریکا، نیز گفت که جدای از آن که اتحادیه اروپا از روند برگزیت بیزار و خسته شده، رهبران آن اتحادیه آشکارا مصمم‌اند تا برگزیت را به صورت درس عبرتی برای دیگران درآورند.

دیوید اسمیت توضیح داد: «ترزا می تلاش می‌کند تا برای راضی کردن مخالفان داخلی از اتحادیه اروپا امتیاز بگیرد. اما رهبران آن اتحادیه از ابتدا و در نهایت دقت روش سختی را در برابر بریتانیا اتخاذ کرده اند تا مشکلات خروج از مجموعه را به آنهایی که احتمالاً روزی تصمیم دارند راه بریتانیا را در پیش گیرند، نشان دهند.»

بریتانیا تقریبا ۱۰۰ روز مهلت دارد تا با یک توافق از اتحادیه اروپا خارج شود ، اما هنوز نحوه اجرایی کردن این روند معلوم نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG