لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

نخست وزیر بریتانیا رای گیری در پارلمان بر سر اعلامیه خروج از اروپا را به تعویق انداخت


ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، رای گیری سرنوشت ساز در پارلمان بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخت.

خبرگزاری ها روز دوشنبه ۱۹ آذر گزارش دادند که خانم می در پی تعویق این رای گیری، اعلام کرد که با اتحادیه اروپا مذاکره کرده و در مورد مسائلی چون تعیین مرزهای بریتانیا با اتحادیه اروپا، از جمله مرز با ایرلند شمالی، اطمینان بیشتری می گیرد.

نخست وزیر بریتانیا پس از آن رای گیری بر سر اعلامیه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخت که به نظر رسید بسیاری از اعضای پارلمان بریتانیا به آن رای منفی می دهند.

حدود دو هفته پیش ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نشست بروکسل با رای مثبت به این اعلامیه حمایت خود از توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را اعلام کردند.

اعلامیه‌ای که روز شنبه به تصویب رهبران اروپایی رسید، حاصل مذاکرات فشرده و پیچیده یکسال و نیم گذشته بین نمایندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا است که با فراز و نشیب‌های بسیاری به ویژه در زمین بریتانیا همراه بود.

با این حال، شماری از وزیران و مشاوران کابینه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در مخالفت با توافق نهایی برگزیت استعفا دادند و تعدادی از اعضای حزب محافظه کار، حزب حاکم، خانم می را تهدید کرده‌اند که به این اعلامیه هنگام بررسی در پارلمان بریتانیا رای منفی می‌دهند.

اما ترزا می گفت که این بهترین توافقی است که بریتانیا می‌توانست در راستای خروج از اتحادیه اروپا با رهبران اروپایی داشته باشد.

رهبران اروپایی نیز بر این باورند که اعلامیه برگزیت بهترین توافقی است که دو طرف می توانستند به آن برسند.

برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا صرفنظر از اینکه به تصویب پارلمان اروپا نیز برسد یا نه، باید تا مهلت ۲۹ مارس ۲۰۱۹ اجرایی شود.

ترک اتحادیه اروپا بدون تصویب اعلامیه برگزیت در پارلمان، بریتانیا را با چالش‌های سیاسی و اقتصادی عمده‌ای مواجه خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG