لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

برزیل درخواست جمهوری اسلامی برای پهلو گرفتن ناوها در ریو را رد کرد؛ شاید وقتی دیگر


 لولا داسیلوا در دوره قبل ریاست جمهوری به دعوت محمود احمدی نژاد در ایران حضور یافت و با علی خامنه‌ای هم دیدار داشت.
لولا داسیلوا در دوره قبل ریاست جمهوری به دعوت محمود احمدی نژاد در ایران حضور یافت و با علی خامنه‌ای هم دیدار داشت.

رئیس جمهور برزیل که در حال برنامه‌ریزی برای سفر به واشنگتن و دیدار با جو بایدن است، به خواست ایالات متحده، تقاضای ایران برای پهلوگیری دو کشتی جنگی خود در ریودوژانیرو را رد کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت اقدام لولا داسیلوا رئیس جمهوری برزیل نشانه‌ای از تصمیم او برای پیوند نزدیک با دولت جو بایدن است. ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری پیشین برزیل که با دونالد ترامپ رابطه خوبی داشت، با دولت بایدن رابطه پر تنشی داشت.

از سوی دیگر، تصمیم لولا داسیلوا ظاهرا برخلاف سیاست‌ او در دوره قبلی ریاست جمهوری است. لولا داسیلوا در زمان دولت محمود احمدی نژاد رابطه گرمی با جمهوری اسلامی برقرار کرد و حتی به بهانه شرکت در اجلاس گروه ۱۵، به تهران سفر کرد. او در این سفر با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار داشت.

داسیلوا با اینکه مخالف تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است اما در آستانه سفر به آمریکا تصمیم گرفت درخواست جمهوری اسلامی را رد کند.

روزنامه‌ وابسته به دولت برزیل نوشت که جمهوری اسلامی ماه قبل درخواست کرد که دو ناو مکران و دنا در روزهای ۲۳ تا ۳۰ ژانویه (۳ تا ۱۰ بهمن) در شهر ریودوژانیرو پهلو بگیرند اما برزیل با آن مخالفت کرد.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت این اقدام در آستانه سفر لولا داسیلوا به پایتخت آمریکا خوشایند نبود و «ما می‌خواستیم از آن اجتناب کنیم.»

با این حال یک مقام دولت برزیل گفته احتمالا ناوهای ایرانی در اواخر فوریه یا دیرتر در بندر بزرگ این کشور حضور خواهند داشت.

پیش از این رسانه‌های جمهوری اسلامی گزارش داده بودند که ایران ناوهای نیروی دریایی را به کانال پانام اعزام کرده است.

XS
SM
MD
LG