لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

پیروزی نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل


بالسونارو در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات گفت قصد دارد مسیر حرکت برزیل را تغییر دهد
بالسونارو در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات گفت قصد دارد مسیر حرکت برزیل را تغییر دهد

«ژایر بالسونارو»، نامزد راست افراطی، پیروز انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری برزیل شد و به این ترتیب رییس جمهوری بعدی این کشور شد.

بر اساس آماری که از شمارش صندوق‌های رای اعلام شده، «بالسونارو» نزدیک به ۵۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد و رقیب چپ‌گرای او از حزب کارگران برزیل، «فرناندو حداد» شهردار پیشین سائوپائولو حدود ۴۴ درصد آرا را کسب کرد.

بالسونارو در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که قصد دارد مسیر حرکت برزیل را تغییر دهد.

پرزیدنت ترامپ پس از پیروزی بالسونارو در تماسی تلفنی به او تبریک گفت و هر دو رهبر قول دادند همکاری‌های دو کشور را افزایش دهند.

نامزد راست افراطی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ۴۷ درصد آرا (در مقابل ۲۸ درصد فرناندو حداد) را به خود اختصاص داده بود، اما با توجه به این‌که هیچ‌کدام از این دو نامزد به حد نصاب دست‌کم ۵۰ درصد آرا نرسیدند، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

ژایر بالسونارو از افسران سابق ارتش برزیل است و از سال ۱۹۹۱ از نمایندگان مجلس این کشور بوده است. او در انتخابات وعده داد که «نظم و قانون» را مجدد در این کشور برقرار می‌کند و میزان جرم و جنایت را کاهش خواهد داد. برخی رسانه‌های محلی برزیل از او با عنوان «ترامپ برزیل» یاد می‌کنند.

مخالفان بالسونارو او را متهم می‌کنند که دیدگاه‌هایی ضد زن، نژادپرستانه و ضد هم‌جنس‌گرایان دارد. او خود این اتهام‌ها را رد کرده است.

بالسونارو پیش از این وعده داده بود که مانع شکل‌گیری موسسه‌های حقوق‌بشری در برزیل خواهد شد، چرا که به گفته او «حقوق‌بشر به برزیل آسیب زده است.» برخی رسانه‌ها هم از او نقل کرده‌اند که گفته است، اشتباه این کشور در دوران دیکتاتوری نظامی آن بود که «فعالان چپ را به جای کشتن، شکنجه کرده است.»

او همچنین بارها سخنانی نژادپرستانه، زن‌ستیزانه و ضد هم‌جنس‌گرایان به زبان آورده بود. از جمله وعده‌های بالسونارو در انتخابات این بود که قوانین مالکیت و حمل سلاح را ساده‌تر خواهد کرد.

گروه‌های چپ نزدیک به ۱۴ سال قدرت را در برزیل در اختیار داشتند. «لولا داسیلوا»، رییس‌جمهوری سابق برزیل که اخیرا به اتهام فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم شد، از جمله اعضای این گروه است. «دیلما روسف»، رئیس‌جمهوری سابق نیز از این حزب بود که پس از استیضاح در سال ۲۰۱۶ از قدرت برکنار شد.

بالسونارو پس از ادای سوگند در روز اول ژانویه ۲۰۱۹ کار خود را به عنوان رییس‌جمهور برزیل شروع خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG