لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

تبریک پرزیدنت ترامپ به رئیس جمهوری منتخب برزیل


پرزیدنت دونالد ترامپ در تماس تلفنی با همتای آینده خود در برزیل، پیروزی بولسانارو را به او تبریک گفت. 
پرزیدنت دونالد ترامپ در تماس تلفنی با همتای آینده خود در برزیل، پیروزی بولسانارو را به او تبریک گفت. 

رئیس جمهوری ایالات متحده در تماسی تلفنی با «ژایر بولسانارو» نامزد پیروز انتخابات دور دوم ریاست جمهوری برزیل، موفقیت او را تبریک گفت.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در توئیتی نوشت که در تماس تلفنی با همتای آینده خود در برزیل، پیروزی بولسانارو را به او که با فاصله زیادی رقیبش را شکست داد، تبریک گفته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه توئیت خود نوشت: «ما توافق کردیم که برزیل و ایالات متحده با هم از نزدیک در مسائلی مانند روابط بازرگانی، امور نظامی و هر مساله دیگر همکاری کنیم. تماس عالی بود و برای او آرزوی موفقیت کردم.»

«ژایر بالسونارو»، نامزد راست افراطی، امروز پیروز انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری برزیل شد و به این ترتیب رییس جمهوری بعدی این کشور خواهد بود.

بالسونارو در این انتخابات بیش از ۵۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد. رقیب او فرناندو حداد، نامزد حزب کارگران برزیل و شهردار پیشین شهر سائوپائولو، نزدیک به ۴۴ درصد آرا را به دست آورد.

بالسونارو در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که قصد دارد مسیر حرکت برزیل را تغییر دهد.

نامزد راست افراطی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ۴۷ درصد آرا (در مقابل ۲۸ درصد فرناندو حداد) را به خود اختصاص داده بود، اما با توجه به این‌که هیچ‌کدام از این دو نامزد به حد نصاب دست‌کم ۵۰ درصد آرا نرسیدند، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

ژایر بالسونارو از افسران سابق ارتش برزیل است و از سال ۱۹۹۱ از نمایندگان مجلس این کشور بوده است. او در انتخابات وعده داد که «نظم و قانون» را مجدد در این کشور برقرار می‌کند و میزان جرم و جنایت را کاهش خواهد داد. برخی رسانه‌های محلی برزیل از او با عنوان «ترامپ برزیل» یاد می‌کنند.

مخالفان بالسونارو او را متهم می‌کنند که دیدگاه‌هایی ضد زن، نژادپرستانه و ضد هم‌جنس‌گرایان دارد. او خود این اتهام‌ها را رد کرده است.

بالسونارو پیش از این وعده داده بود که مانع شکل‌گیری موسسه‌های حقوق‌بشری در برزیل خواهد شد، چرا که به گفته او «حقوق‌بشر به برزیل آسیب زده است.» برخی رسانه‌ها هم از او نقل کرده‌اند که گفته، اشتباه این کشور در دوران دیکتاتوری نظامی آن بود که «فعالان چپ را به جای کشتن، شکنجه کرده است.»

او همچنین بارها سخنانی نژادپرستانه، زن‌ستیزانه و ضد هم‌جنس‌گرایان به زبان آورده بود. از جمله وعده‌های بالسونارو در انتخابات این بود که قوانین مالکیت و حمل سلاح را ساده‌تر خواهد کرد.

گروه‌های چپ نزدیک به ۱۴ سال قدرت را در برزیل در اختیار داشتند. «لولا داسیلوا»، رییس‌جمهوری سابق برزیل که اخیرا به اتهام فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم شد، از جمله اعضای این گروه است.

«دیلما روسف»، رئیس‌جمهوری سابق نیز از این حزب بود که پس از استیضاح در سال ۲۰۱۶ از قدرت برکنار شد.

بالسونارو پس از ادای سوگنددر روز اول ژانویه ۲۰۱۹ کار خود را به عنوان رییس‌جمهور برزیل شروع خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG