لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

پارلمان برزیل با طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آن کشور برای تغییر سیستم انتخابات مخالفت کرد


 ژائیر بولسونارو
ژائیر بولسونارو

مجلس نمایندگان کنگره برزیل با طرح پیشنهادی ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راست‌گرای افراطی آن کشور، برای تغییر سیستم انتخابات، مخالفت کرد.

به گزارش رویترز، این مخالفت در شرایطی صورت گرفت که ساعاتی پیش از رأی‌گیری در مجلس، ارتش برزیل در جریان یک رژه غیرمعمول، نیرو‌های نظامی و جنگ‌افزارهای خود را به نمایش گذاشت.

سیاستمداران جناح‌های مختلف برزیل برگزاری این رژه نظامی پیش از رأی گیری درباره طرح اصلاحیه قانون اساسی، که از حمایت ژائیر بولسونارو برخوردار است، را نوعی ارعاب توصیف کردند.

مجلس نمایندگان کنگره برزیل این طرح را با ۲۲۹ رأی موافق، ۲۱۸ رأی مخالف، و یک رأی ممتنع، و در شرایطی که ده‌ها نماینده نیز غایب بودند، رد کرد.

اصلاحیه قانون اساسی برای تصویب نیاز به رأی سه پنجم نمایندگان مجلس داشت، ولی ۷۹ رأی کم آورد و شکست خورد.

نیروی دریایی برزیل با اشاره به رژه نظامی، یادآور شد که این مراسم از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود و با هدف دعوت رئیس جمهوری به رژه سالانه نیروهای نظامی روز یکشنبه صورت گرفت.

دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری برزیل واکنشی در این زمینه نداشته است.

ژائیر بولسونارو که از میزان محبوبیت او در برزیل به دلیل عملکرد ضعیف در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و تلفات سنگین به شدت کاسته شده است، با طرح ادعاهای اثبات‌نشده تقلب در سیستم رأی‌گیری الکترونیکی برزیل، خواستار استفاده از آرای کاغذی در انتخابات سال ۲۰۲۲ شده است.

او تهدید کرده است که نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را نخواهد پذیرفت. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ژائیر بولسونارو در برابر لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین چپگرای این کشور، شکست می‌خورد.

البته هنوز هیچ یک از آنها هنوز به صورت رسمی نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام نکرده‌اند.

ژائیر بولسونارو که در کنار فرماندهان نیروهای مسلح، شاهد رژه نظامی در خارج از کاخ ریاست جمهوری بود، دعوتنامه‌ای از طرف یک افسر نیروهای دریایی برای شرکت در رژه سالانه‌ بزرگی که یکشنبه برگزار می‌شود، دریافت کرد.

حضور تانک‌ها و جنگ‌افرارهای نظامی در اطراف کاخ ریاست جمهوری برای بسیاری یادآور دوران حکومت دیکتاتوری نظامی این‌کشور در سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ بود.

به گفته منتقدان، رئیس جمهوری برزیل از نیروهای نظامی آن کشور برای ارعاب مخالفان و پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG