لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

بازداشت شماری از سیاستمداران و بازرگانان برزیل


دادگاه عالی برزیل روز جمعه (۱۵ نوامبر) احکام بازداشت شماری از رهبران سابق حزب حاکم و انتقال آنان به زندان را صادر کرد. این افراد به علت مشارکت در یک روند فساد خرید رای و فساد سیاسی بازداشت می شوند.

خوزه دیرسو، موسس حزب کارگر و رئیس سابق ستاد لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور پیشین برزیل، روز جمعه خود را تسلیم پلیس فدرال کرد تا حکم حبس ده ساله اش را آغاز کند. او یکی از دوازده نفری است که در یک رسوایی سیاسی دست داشتند.

خوزه جنوئینو، یک رئیس سابق حزب و نماینده کنگره که به خاطر بیماری در مرخصی بود نیز برای گذراندن حبس هفت ساله تسلیم شده است. دلوبیو سوآرس، خزانه دار سابق حزب کارگر که به هشت سال حبس محکوم شده نیز انتظار می رود به زودی تسلیم شود.

یک سخنگوی پلیس فدرال برزیل گفت بازداشت شدگان برای آغاز دوران محکومیت به پایتخت منتقل خواهند شد.

محاکمه دولتمردان سابق برزیل، به اتهاماتی چون فساد مالی تا پول شویی سال گذشته انجام شد اما بازداشت محکومان تا به امروز صورت نپذیرفته بود.

رسوایی سیاسی و مالی دولتمردان برزیل پس از آن افشا شد که یک متحد ناراضی حزب که خود یکی از محکومان است، لب به سخن گشود و از جمله گفت که دولت در ازای حمایت کنگره از دولت، به نمایندگان ماهانه پول پرداخت می کرد.

بازداشت محکومان به پرونده با آن که پس از تاخیر طولانی انجام شد، اما از سوی بسیاری از مردم مورد استقبال قرار گرفته و دست کم پیشرفتی علیه فرهنگ مدارا با فساد تلقی می شود.

غیر از اعتراض به خدمات بی کیفیت و اقتصاد نابسامان، ابراز انزجار به فساد نیز یکی از انگیزه های صدها هزار شهروند برزیلی در جریان رشته اعتراضات عمومی در ماه ژوئن بود.

با آن که اعتراضات مردمی کم رنگ شده اما پیش بینی می شود که با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر آینده، و بویژه زمانی که میزبانی جام جهانی فوتبال در ماه های ژوئن و ژوئیه (خرداد و تیرماه آینده) توجه جهان را به خود جلب می کند، اعتراضات شکل دیگری به خود بگیرد.

دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل که قصد دارد در رقابت هایانتخابات وارد شود، در رسوایی فوق درگیر نیست چرا که پنج سال پس از انجام عملیات فساد دوره رهبری اش را آغاز کرد.

را
XS
SM
MD
LG