لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

آمریکا به دنبال تحکیم روابط با برزیل


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا طی سفری یک روزه به برزیل قصد دارد از نگرانی مقامات برزیلی درباره برنامه شنود آمریکا در این کشور بکاهد و در عین حال بر گسترش روابط اقتصادی آمریکا با کشورهای آمریکای لاتین تاکید کند.
آقای کری قرار است روز سه شنبه از جمله با دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل ملاقات کند. این بخشی از برنامه دولت اوباما در راستای تعمیق روابط با آمریکای لاتین است.

اوباما در سال ٢٠١١ ضمن دیدار از برزیل، ۱۰ پیمان دو جانبه را با مقامات این کشور امضا کرد. ۵ پیمان دیگر نیز پیشتر در سال جاری میلادی هنگام سفر خانم روسف به آمریکا میان دو طرف امضا شد. واشنگتن از خانم روسف دعوت کرده تا در ماه اکتبر نیز به این شهر سفر کند، هنگامی که اوباما میزبان دیدار رسمی مقامات برزیلی است.

با وجود امضای پیمان‌نامه‌های همکاری دوجانبه میان آمریکا و برزیل، این رابطه چندان هم بدون اشکال نیست و آخرین نمونه از این دست افشای برنامه بحث‌برانگیز شنود سازمان امنیت ملی آمریکا است.

روزنامه برزیلی «او گلوبو» ماه گذشته نوشت که اطلاعات امنیتی افشا شده توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار امنیتی سابق در سازمان امنیت ملی آمریکا، نشان می دهد که برزیل هدف عمده برنامه های شنود آمریکا در آمریکای لاتین است.

گفته می شود که آمریکا از برزیل به عنوان یک «پل» برای جمع آوری اطلاعات در مورد کشورهایی استفاده می کند که به آنها دسترسی مستقیم ندارد. رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه برزیل خواستار توضیح آمریکا در این زمینه شدند.

کری با پیش بینی مواجهه با پرسش هایی در این باره، در مطلبی که روز یکشنبه در روزنامه برزیلی «استادو دِ سائوپائولو» منتشر کرد نوشت: «هر دو طرف می‌دانیم که باید به دنبال راهی برای همکاری و عبور از این مسئله باشیم. منافع ایجاب نمی کند که بگذاریم یک مسئله ما را از جایگاهمان در روابط موثر استراتژیک منحرف کند.»

آقای کری تاکید کرد که ارزش همکاری های آمریکا و برزیل در زمینه های علمی، آموزشی، دفاعی، مقابله با بلایا، و بازرگانی سالانه ۷۵ میلیارد دلار است.

آمریکا امیدوار است روابط گرمتری با دیلما روسف رئیس جمهوری کنونی برزیل، نسبت به رئیس جمهوری سابق این کشور لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا ایجاد کند. آقای لولا داسیلوا از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران و هوگو چاوز، رئیس جمهوری فقید ونزوئلا حمایت می کرد. آقای کری قبل از برزیل، از کلمبیا دیدار کرد.
XS
SM
MD
LG