لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

اعتراف برزیل به شنود فعالیت های دیپلماتیک خارجی


دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل پس از افشای برنامه شنود توسط ان‌اس‌ای، سفرش به آمریکا را لغو کرد.
دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل پس از افشای برنامه شنود توسط ان‌اس‌ای، سفرش به آمریکا را لغو کرد.
برزیل به داشتن برنامه جاسوسی و شنود بر فعالیت های دیپلماتیک کشورهای خارجی از جمله آمریکا، ایران و روسیه اعتراف کرد. برزیل پیشتر واشنگتن را به خاطر برنامه شنود آمریکا در آن کشور، به شدت هدف انتقاد قرار داده بود.

آژانس امنیت و اطلاعات برزیل روز دوشنبه با صدور بیانه ای گفت عملیات جاسوسی آن کشور در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ در راستای قانون برزیل و با هدف حفاظت از امنیت ملی آن کشور صورت گرفته است.

این اذعان به جاسوسی ساعاتی پس از چاپ مقاله ای در روزنامه فولیا چاپ سائوپائولو بود که از فعالیت دولت برزیل در تعقیب و عکاسی از دیپلمات های ایرانی و روسی پرده برمی داشت. این گزارش همچنین می گوید که آژانس اطلاعات و امنیت برزیل خانه هایی را که سفارت آمریکا در برزیلیا کرایه کرده بود زیر نظارت داشت. این خانه ها ایستگاه هایی برای شنود مکالمات سفارتخانه بودند.

بیانیه اخیر سازمان اطلاعات و امنیت برزیل همچنین حاکی است که افشای فعالیت جاسوسی این کشور برای خبرنگاران کاری غیرقانونی بود و کسانی که این اطلاعات محرمانه را فاش کردند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

سفارت آمریکا در برزیل از اظهار نظر درباره اعتراف به شنود و جاسوسی از سوی برزیل خودداری کرده است.

افشای شنود برزیل بر کشورهای خارجی شش هفته پس از لغو برنامه سفر دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل به آمریکا صورت می گیرد. لغو این سفر به دلیل انتشار اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق این سازمان بود که از نظارت جاسوسی آمریکا بر ارتباطات الکترونیک خانم روسف و شرکت دولتی نفت برزیل پرده بر میداشت.

اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا همچنین نشان می داد که این سازمان اطلاعات میلیاردها ایمیل و تماس تلفنی مربوط به برزیل را نیز جمع آوری کرده است.

مقامات آمریکایی از فعالیت های ان اس ای حمایت کرده و می گوید هدف این اقدامات شناسایی و تعقیب فعالیت های مشکوک تروریستی است.
XS
SM
MD
LG