لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

تظاهرات خشونت بار در برزیل بر سر مناقصه نفت


تظاهرات کارگران صنعت نفت در مخالف با امتیاز تولید نفت به شرکت های خارجی
تظاهرات کارگران صنعت نفت در مخالف با امتیاز تولید نفت به شرکت های خارجی

پس اعلام برنده مناقصه تولید نفت در دریا، درگیری خشونتباری در خیابانهای ریودوژانیرو بین مخالفان و پلیس در گرفت

پس از آن که دولت برزیل یک کنسرسیوم نفتی بین المللی به رهبری پتروباس، شرکت نیمه دولتی برزیل را، به عنوان برنده مناقصه تولید نفت در دریا اعلام کرد، درگیری خشونت باری در خیابانهای ریودوژانیرو بین مخالفان و پلیس در گرفت.

ظرفیت این میدان نفتی دریایی حدود ۱۲ میلیارد بشکه تخمین زده شده است.
تنها شرکت کننده در این مناقصه یک کنسرسیوم نفتی بین المللی بود که از شرکتهای نفتی شل، توتال، دو شرکت نفتی چینی، و شرکت دولتی نفت پتروبراس برزیل تشکیل شده است.

پتروبراس ۴۰ درصد تولید، یعنی ۱۰ درصد بالاتر از سطح قانونی، این کنسرسیوم را به خود اختصاص داده است، در حالی که شرکت نفتی توتال و شل هر کدام ۲۰ درصد، و دو شرکت چینی – شرکت ملی نفت چین و شرکت نفتی کنوک – مجموعاً ۱۰ درصد از سهام را دارا هستند.

به موجب این قرار داد شرکت های نفتی موافقت کردند تا حداقل قانونی سود خالص را به دولت برزیل ارائه دهند که بیش از ۴۱ درصد سود خالص این کنسرسیوم خواهد بود.

در حالی که دولت برزیل بهره برداری از بزرگترین میدان نفتی کشف شده این کشور را آغاز کرده است، ولی حضور تنها یک کنسرسیوم در مناقصه نشان می دهد که شرایط مناقصه به نحوی بوده است که اکثر شرکتهای نفتی بین المللی تمایلی برای شرکت در این مناقصه از خود نشان نداده اند. با وجود ظرفیت میدان نفتی دریایی لیبرا، بسیاری از سرمایه گذاران و شرکتهای نفتی خارجی به دلیل مقررات مناقصه، و نقش عمده دولت و شرکت نفت پتروبراس برزیل در پروژه تولید نفت از شرکت در این مناقصه پرهیز کردند.

مگدا چم بریارد، مدیر عامل شرکت ملی نفت برزیل، گفت که شرکتهای نفتی کنسرسیوم این پروژه را با موفقیت به انجام خواهند رساند که در واقع خواست ملت برزیل است. او گفت ما مطمئن هستیم که از میدان نفتی « لیبرا» به درستی بهره برداری خواهد شد که در جهت منافع کشور است.

ادیسو لابائو، وزیر انرژی و معادن برزیل، گفت که شرکتهای نفتی که در این مناقصه پیروز شدند به توان بالقوه این میدان نفتی کاملاٌ اعتقاد دارند.

صدها نفر از معترضان بدین مناقصه که خواستار ملی کردن نفت برزیل هستند، روز گذشته در مقابل هتلی که مناقصه برگزار می شد با پلیس در گیر شدند.

تظاهرات روز دوشنبه از سوی اتحادیه کارگران صنعت نفت برگزار شد، که مدتهاست با دخالت شرکتهای نفتی خارجی در تولید نفت برزیل به مخالفت برخاسته است.

پلیس و مقامات امنیتی با استفاده از گاز اشک آور و گوله های لاستیکی تلاش کردند تا تظاهرکنندگان را متفرق سازند.
XS
SM
MD
LG