لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

بایدن: آمریکا برای کاهش فاصله کشورهای ثروتمند و کم‌درآمد ۲۰۰ میلیارد دلار  سرمایه‌گذاری می‌کند


نشست گروه هفت.
نشست گروه هفت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، که در اجلاس هفت کشور قدرتمند جهان به میزبانی آلمان شرکت کرده است از رهبران گروه هفت برای متحد ماندن در برابر تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، که بر زنجیره تامین مواد‌غذایی و قیمت انرژی تاثیر منفی گذاشته است، تقدیر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد ایالات متحده برای کاهش فاصله کشورهای ثروتمند و کم‌در آمد حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در این کشورها در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند.

سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری آمریکا که طی پنج سال آینده در چارچوب برنامه‌ای به‌نام «شراکت سرمایه‌گذاری در زیر ساخت‌ها» انجام خواهد شد سرمایه گذاری دولتی و همچنین بخش حصوصی آمریکاست.

این سرمایه گذاری‌ها به چهار بخش عمده تقسیم شده‌اند: سرمایه گذاری در انرژیهای تجدیدپذیر و پاک برای کاهش اتکا به انرژی فسیلی. این اقدام در راستای تضمین امنیت انرژی است. دوم، سرمایه گذاری در زمینه ساختارهای ارتباطاتی که در بهبود وضعیت اقتصاد و سوق دادن آن به اقتصاد دیجیتالی کمک می کند. سوم، توسعه و ترویج عدالت و برابری جنسیتی، و سرمایه‌گذاری در مشاغل مرتبط با زنان. و در نهایت، سرمایه گذاری در بخش سلامت و بهداشت از جمله تقویت و ایجاد ساختار برای مقابله با همه‌گیری‌ها.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، همچنین ساعاتی پیشتر حمله موشکی روسیه به یک مجتمع آپارتمانی و مهدکودک در کی‌یف، پایتخت اوکراین را «وحشیگری» توصیف و آن را محکوم کرد.

او و شمار دیگری از رهبران جهان در آلمان گردهم آمده‌اند تا از جمله درباره افزایش تحریم‌ها علیه مسکو تصمیم بگیرند.

حدود چهار انفجار مرکز کی‌یف را در اوایل صبح لرزاند. طی چند هفته گذشته چنین حمله‌ای به پایتخت نشده بود. یک خبرنگار رویترز گفت که دو انفجار دیگر نیز در ساعات بعد در حومه جنوبی شهر شنیده شد.

یک عکاس رویترز شاهد بود که انفجار ناشی از حمله موشکی گودی بزرگی را در کنار زمین بازی یک مهدکودک خصوصی ایجاد کرد و شیشه‌های آن را نیز شکست.

رئیس پلیس اوکراین، در تلویزیون سراسری این کشور گفت که پنج نفر در حمله زخمی شده‌اند. پلیس سپس گفت یک نفر کشته شده است.

یک سخنگوی نیروی هوایی اوکراین گفت این حمله با استفاده از ۴ تا ۶ موشک دوربرد از بمب افکن‌های روس و از هزار کیلومتر دورتر در منطقه آستاراخان در جنوب روسیه انجام شد. او گفت برخی از موشک‌هایی که در مسیر بودند هدف قرار گرفته و سرنگون شدند.

جو بایدن که در نشست رهبران هفت دموکراسی ثروتمند جهان موسوم به گروه هفت در آلمان شرکت دارد این حمله را وحشیگری روسیه خواند.

اعضای «گروه هفت» روز یکشنبه واردات طلای روسیه را ممنوع کردند.

روسیه به دلیل حمله به اوکراین و افزایش فشارها بر آن کشور برای پایان دادن به حمله به همسایه غربی خود، تحت تحریم‌های فزاینده قرار گرفته است. ممنوعیت واردات طلا از مسکو بخشی از تلاش‌ها برای تشدید تحریم‌ها علیه مسکو و قطع ابزارهای مالی آن برای تهاجم به اوکراین است.

بیش از چهار ماه از جنگی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، آن را عملیات نظامی ویژه می‌خواند می‌گذرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت: «تدابیری که امروز اعلام کردیم به الیگارش‌های روسیه ضربه می‌زند و به قلب ماشین جنگی پوتین اصابت می‌کند.»

او گفت: «ما باید رژیم پوتین را از منابعی که پولش را تامین می‌کند محروم کنیم. بریتانیا و متحدان ما دقیقاً این کار را انجام می دهند.»

یک نماینده ارشد دولت آمریکا نیز گفت که «گروه هفت» روز سه شنبه اعلامیه رسمی درباره ممنوعیت واردات طلا صادر می‌کند

این مقام آمریکایی گفت صادرات طلا از روسیه یک بخش اساسی و منبع درآمدی مهمی برای روسیه از نظر توانایی برای انجام معامله با سیستم مالی جهانی به شمار می رود.

به گفته دولت بریتانیا، صادرات طلای روسیه در سال گذشته میلادی ۱۵.۴۵ میلیارد دلار بوده است و روس‌های ثروتمند برای کاهش اثرات مالی تحریم‌های غرب، شمش می‌خرند.

یک منبع دولتی آلمان نیز گفته است که علاوه بر ممنوعیت واردات طلا، رهبران گروه ۷، همچنین مذاکرات «واقعا سازنده‌ای» در مورد تعیین سقف احتمالی برای قیمت نفت وارداتی از روسیه داشتند.

در خبری دیگر، جو بایدن روز یکشنبه در دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، از وی به خاطر رهبری‌اش در جریان بحران اوکراین قدردانی کرد.

در این دیدار که اندکی پس از ورود آقای بایدن به آلمان برای شرکت در نشست گروه هفت صورت گرفت، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «پوتین از ابتدا روی این حساب کرد که ناتو و گروه هفت به نوعی از هم جدا شوند، اما ما این کار را نکرده‌ایم و نخواهیم کرد.»

جو بایدن در ادامه گفت غرب نمی‌تواند تجاوزگری روسیه به شکلی که در جریان است را نادیده بگیرد.

نسشت سه روزه «گروه هفت» در آلمان در شرایطی برگزار می‌شود که قیمت جهانی انرژی و مواد غذایی در پی تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافته است و این امر به رشد اقتصادی جهان ضربه می‌زند و سازمان ملل متحد نیز درباره یک «بحران بی‌سابقه گرسنگی جهانی» هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG