لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

امتیاز اطلاعاتی ابوظبی؛ امارات آماده اداره فرودگاه کابل می‌شود


یک نیروی امنیتی طالبان
یک نیروی امنیتی طالبان

طالبان و امارات متحده عربی در آستانه امضای قراردادی برای اداره فرودگاه کابل و چندین فرودگاه دیگر در افغانستان توسط این کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس هستند.

افغانستان یک کشور محصور در خشکی است که به اقیانوس‌ دسترسی ندارد و فرودگاه کابل اصلی ترین مسیر ارتباطی آن با جهان خارج است.

به گزارش رویترز منابع آگاه از مذاکرات می‌گویند این قرارداد ممکن است ظرف چند هفته اعلام شود.

طالبان که دولت آن هنوز در سطح جهانی به رسمیت شناخته نشده و منزوی است، از قطر و ترکیه نیز خواسته بود تا فرودگاه کابل را اداره کنند اما با آن دو کشور به توافق نرسید. امارات پیشتر نیز فرودگاه‌های افغانستان را اداره می‌کرد.

توافق با امارات، به ستیزه جویان اسلام‌گرای طالبان کمک می‌کند تا انزوای جهانی خود را کاهش دهند. این توافق همچنین یک پیروزی برای امارات است که با قطر برای نفوذ بیشتر در منطقه رقابت دارد.

طبق قرارداد با امارات، افغان‌ها در فرودگاه‌ها از جمله در نقش‌های امنیتی استخدام خواهند شد. این امر برای طالبان اهمیت دارد.

مقامات غربی می‌گویند که اداره فرودگاه کابل برای امارات چندان منافع تجاری ندارد اما فرودگاه یک منبع مهم اطلاعاتی در مورد ورود و خروج‌ها به افغانستان است. افغانستان یک مرز زمینی بزرگ نیز با ایران دارد.

مقامات غربی می‌گویند امارات، افغانستان را به عنوان بخشی از حیاط خلوت خود می‌بیند و بنابراین معتقد است که منافع مشروعی در ثبات سیاسی و اقتصادی آن دارد. امارت از جمله کشورهایی است که نسبت به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نگرانی دارد.

رویترز می‌نویسد که سخنگوی وزارت حمل و نقل طالبان تایید کرد که قرارداد امنیت هوانوردی پیشتر با امارات متحده عربی امضا شده است، اما گفت که قرارداد ترافیک هوایی هنوز نهایی یا تایید نشده است.

XS
SM
MD
LG