لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

دیده‌بان حقوق بشر: طالبان بیش از ۱۰۰ مظنون به ارتباط با «داعش خراسان» را اعدام کرده است


آرشیو
آرشیو

نیروهای امنیتی طالبان اعضا و حامیان یکی از شاخه‌های داعش در شرق افغانستان را «اعدام صحرایی» کرده یا آنها را «به زور ناپدید» کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر این موضوع را روز پنجشنبه اعلام کرد.

به گفته این سازمان حقوق بشری، از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱، ساکنان ننگرهار و کنر در شرق کابل اجساد بیش از ۱۰۰ مرد را که در کانال‌ها و مکان‌های دیگر انداخته شده بودند، پیدا کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که نیروهای طالبان به افرادی که آنها را متهم به پناه دادن یا حمایت از اعضای گروه مسلح «دولت اسلامی خراسان»، وابسته به «دولت اسلامی» یا داعش در افغانستان می‌کنند، حمله کرده‌اند که برخی از این یورش‌های شبانه بوده است.

بر اساس این اعلامیه، نیروهای طالبان در این حملات ساکنان را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند و مردانی را که آنها را به عضویت در «دولت اسلامی خراسان» متهم می‌کنند، بدون طی مراحل قانونی یا افشای محل نگهداری آنها برای خانواده‌هایشان بازداشت کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید تعداد نامعلومی از این افراد اعدام صحرایی، به دار آویخته شده، سر آنها بریده شده، و یا به زور ناپدید شده‌اند.

پاتریشیا گوسمن، از دیده‌بان حقوق بشر، می‌گوید که به نظر می‌رسد که مقامات طالبان به نیروهای‌شان برای بازداشت، ناپدید کردن، و کشتن مظنونان به عضویت در گروه «دولت اسلامی خراسان» آزادی کامل داده‌اند.

XS
SM
MD
LG