لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

عضو کمیسیون روابط خارجی سنا خواستار تاریخ نهایی قطعی مذاکرات شد


باب کورکر سناتور جمهوری خواه از تنسی در واکنش به تمدید مذاکرات اتمی با ایران گفت: «می دانستیم چنین می شود.»

عضو ارشد کمیسیون روابط خارجی سنا گفت باید نقطه پایان قطعی برای مذاکرات درنظر گرفته شود و در عین حال کنگره بتواند توافق نهایی را بسنجد و ایران نیز وادار به پابندی به رئوس آن توافق شود.

او می گوید رئیس جمهوری باید برای تصویب این تمدید به کنگره بیاید و در آنجا هرگونه توافق نهایی را به تمامی سبک و سنگین خواهیم کرد و ایران را به پابندی به آن وادارخواهیم کرد.

اقای کورکر روز جمعه گفت: «با توجه به وضعیت نومید کننده آغازین مذاکرات [بر مبنای توافقی] که در آن تمدید مذاکرات با ایران گنجانده شده بود، همه ما می دانستیم چنین می شود.»

باب کورکر افزود:«به رغم این مسئله هر تلاش دیپلماتیکی برای رسیدن به نتیجه ای قابل قبول و احتراز از ایرانی مسلح به بمب اتمی باید با قوت انجام و پی گیری شود. من از دولت می خواهم مشخص کند که تمدید دیگری درکار نخواهد بود زیرا این امر تنها قدرت نفوذ ما را کاهش می دهد. رئیس جمهوری درست مانند آنچه سال گذشته در مورد سوریه رفتار کرد، باید برای تصویب به کنگره بیاید تا ما هم بتوانیم هرگونه توافق نهایی را به تمام بسنجیم و ایران را وادار به تمکین کنیم.»

کورکر در نوامبر سال ۲۰۱۳ طرحی قانونی ارائه داد که بنا برآن ایران وادار به پیروی از توافق موقت شود و مواد توافق نهایی قابل قبولی را نیز تعیین کرده بود. آن مواد همراه با قطعنامه مشترک کنگره بعدها در قانون تحریم های منندز- کرک ، که سناتور کروکر هم از حامیان آن است،گنجانده شد. علاوه بر این کورکر امسال متممی را به تصویب رساند که به کنگره امکان می دهد درمورد هر گونه توافق نهایی با ایران اعمال نظر کند.

XS
SM
MD
LG