لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم‌های بیشتر چین به دلیل معاملات نفتی با ایران شدند


آرشیو
آرشیو

گروهی از سناتورهای بلندپایه کنگره ایالات متحده، روز جمعه ۲۳ تیر، در نامه ای به وزیران امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا، خواستار اعمال تحریم علیه اشخاص حقیقی و حقوقی چین که به خرید، پالایش یا معاملات نفتی و پتروشیمی با منشا ایران ادامه می دهند، شدند.

بر اساس گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، سناتورها جیم ریش، مارکو روبیو، جان باراسو، لیندسی گراهام، ریک اسکات، جری موران، و بیل هگرتی، از خرید ۴۷ میلیارد دلاری نفت ایران توسط چین، از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، ابراز نگرانی کردند.

این نامه با اشاره به «صادرات غیرقانونی نفت» توسط جمهوری اسلامی، خواستار «اقدام دولت آمریکا» علیه «سوءاستفاده‌های مالی چین» از ایران شد و گفت که افزایش شمار کشتی‌های جمهوری اسلامی که برای «تجارت غیرقانونی نفت» استفاده می‌شود، هشدار دهنده است چرا که چین با «دور زدن تحریم‌ها»، سود بیشتری را نصیب تهران می‌کند.

در نامه این اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، بر پیامدهای منفی «اجرای ضعیف تحریم‌ها» از جمله «تامین مالی» حملات تروریستی علیه سربازان و دیپلمات‌های آمریکایی، «سرکوب اعتراضات مردم ایران» و نیز «حمایت از تجاوز روسیه به اوکراین» تاکید شده است.

امضاکنندگان نامه از این دو وزیر دولت جو بایدن خواستند که تحریم هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی چین که به خرید، پالایش یا معاملات نفتی و پتروشیمی با جمهوری اسلامی ادامه می دهند، اعمال کنند.

امضاکنندگان نامه با اشاره به حجم بالای معاملات جمهوری اسلامی و چین، خواستار «اجرای تحریم‌های موجود» و «اعمال تحریم‌های جدید» علیه افراد، نهادها، بنادر و پالایشگاه‌های فعال در حوزه نفت و پتروشیمی ایران «به‌ویژه در چین» شدند.

نامه بر اهمیت جلوگیری از «حمایت صنعت پتروشیمی» ایران و نیز ممانعت از «فعالیت‌های شوم» جمهوری اسلامی تاکید کرد و خواستار حفاظت از «منافع و امنیت ملی» آمریکا شد.

چندی پیش نیز صدای آمریکا خبر داده بود که با تداوم نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی، شماری از قانون‌گذاران آمریکایی، طرحی دو حزبی را برای تحریم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ارائه کردند.

XS
SM
MD
LG