لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۷

۸۶ روز مقاومت اوکراین در برابر تجاوز روسیه


ماریوپل اوکراین
ماریوپل اوکراین

در حالی که از تجاوز روسیه به اوکراین ۸۶ روز می‌گذرد روسیه مدعی شده است سرانجام توانسته کنترل بندر ماریوپل را به دست بگیرد، ادعایی که از سوی اوکراین تایید نشده است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین هم در آخرین پیام ویدئوی خود اعلام کرد روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را پرداخت کند.

او با اشاره به نام شهرهای ویران شده گفت: «روسیه باید برای هر خانه، مدرسه، بیمارستان و مراکز تجاری که ویران می‌کند، خسارت بپردازد، باید یک مکانیسم قانونی ایجاد شود که از طریق آن همه کسانی که از اقدامات روسیه آسیب دیده‌اند بتوانند غرامت دریافت کنند.»

در همین حال، آمریکا به دنبال ارسال موشکهای پیشرفته ضدناو به اوکراین است و مجلس سنای ایالات متحده در هفته گذشته کمک ۴۰ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین را تصویب کرد. بخشی از تلاش جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در حمایت نظامی و مالی از اوکراین. کمکی که سبب شد تا زلنسکی از ایالات متحده بابت اختصاصش به اوکراین قدردانی کند و البته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر دهمین مرحله از برداشت‌های تسلیحاتی و تجهیزات دفاعی به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای ارائه کمک نظامی به اوکراین از محل «موجودی‌های وزارت دفاع ایالات متحده»، گفت: مجموع کمک‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی ایالات متحده به اوکراین از زمان آغاز تجاوز روسیه «به حدود ۳.۹ میلیارد دلار» رسیده است، ضمن اینکه سفارت آمریکا در کی‌یف پس از حدود سه ماه بازگشایی شد.

با گذشت ۳ ماه از تهاجم روسیه به اوکراین ابعاد جنایات روسیه در این جنگ، رفته رفته نمایان می شود و اولین دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی روسیه در اوکراین، بررسی پرونده یک سرباز روس را آغاز کرده است. این سرباز در جلسه دادگاه اعتراف کرد، بنا به دستور افسر ارشدش به سر یک سرباز اوکراینی شلیک کرده است.

واکنشهای جهانی به تهاجم روسیه به اوکراین همچنان ادامه دارد و با خبر پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در هفته گذشته وارد فاز جدیدی شده است .

XS
SM
MD
LG