لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

آمریکا موشک‌های هدایت‌شونده نقطه‌زن به اوکراین ارسال می‌کند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

همزمان با تشدید حملات نیروهای روسیه به شهر صنعتی «سی وی رودونتسک» در شرق اوکراین در روز چهارشنبه، ایالات متحده اعلام کرد که بنا دارد موشک‌های هدفمند پیشرفته‌ای را به اوکراین تحویل دهد.

به گفته کارشناسان، این موشک‌ها ظرفیت‌های ارتش اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه را به شدت افزایش می‌دهد.

پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های آمریکایی که نام‌شان فاش نشده است، گزارش داده بود که دولت جو بایدن در آستانه تایید ارسال سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه و نقطه‌زن به اوکراین است.

سیستم‌های موشکی ساخته شده توسط شرکت نظامی لاکهید مارتین به نیروهای اوکراینی اجازه خواهد داد که مواضع روسیه را در سراسر دونباس مورد حمله قرار دهند. این سامانه‌های موشکی نسبت به توپ‌های هویتزر که آمریکا پیش از این در اختیار اوکراین قرار داده است، برد بیشتری دارند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن اعلام ارسال این سامانه‌های موشکی به اوکراین به عنوان بخشی از یک مجموعه کمک‌های تسلیحاتی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار که در روزنامه نیویورک تایمز پیشتر درباره آن گزارش داده بود، گفت که آمریکا به این درخواست کی‌یف سریعاً پاسخ داده است تا اوکراین بتواند در میادین نبرد مبارزه کند و بر سر میز مذاکره در قویترین موضع ممکن باشد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت بایدن خاطرنشان کرد محموله جدید ارسالی به اوکراین، همچنین شامل پهپاد و موشک‌های ضد هوایی و دربرگیرنده سامانه موشکی «ام ۱۴۲» است که از قابلیت انتقال یا جابجایی سریع برخوردار است.

یک مقام آمریکایی نیز تأکید کرده است که این تجهیزات توسط نیروهای اوکراین برای پس راندن پیشروی روس‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و هیچ اهدافی را در خاک روسیه مورد حمله قرار نخواهد داد.

به گفته ستاد مشترک ارتش اوکراین، نیروهای نظامی روسیه در نودوهشتمین روز تهاجم به اوکراین زیرساخت‌های مناطق شرقی و جنوبی اوکراین را هدف قرار داده‌اند. در این میان، شهر «سی وی رودونتسک» آماج اصلی حملات بوده است. بنا به گزارش، نیروهای روسیه حدود ۷۰ درصد آن شهر را به کنترل خود در آورده‌اند.

همزمان وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یگان تخصصی هسته‌ای نیروهای نظامی این کشور قراراست رشته مانورهایی را در استان ایوانووو، واقع در شمال‌غرب کی‌یف، پایتخت اوکراین، انجام دهند.

XS
SM
MD
LG