لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

دیدار بلینکن با مقامات قطری ؛ گفتگو درباره بحران انسانی در غزه و حفاظت از غیرنظامیان


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز شنبه در امان، پایتخت اردن، با نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر دیدار و تبادل نظر کرد.

بر اساس این گزارش، آنان درباره موضوعات متعددی از جمله بحران انسانی در غزه گفتگو و بر اهمیت حفاظت از غیرنظامیان، ارائه کمک‌های بشردوستانه بیشترو اطمینان از اینکه فلسطینی‌ها به اجبار در خارج از غزه آواره نمی شوند، تاکید کردند.

بلینکن همچنین از قطر برای تلاش‌هایش در مسیر تضمین خروج شهروندان آمریکایی و اتباع خارجی از غزه، آزادی گروگان‌های حماس، از جمله دو شهروند آمریکایی، و ادامه تلاش ها برای جلوگیری از گسترش درگیری ها، قدردانی کرد.

قطر یک مذاکره کننده کلیدی در مذاکرات با حماس در بحبوحه درگیری در اسرائیل و غزه بوده است.

گفتنی است آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه سیزدهم آبان در چهارچوب دومین تور خاورمیانه‌ای خود پس از حمله مرگبار ۱۵ مهر ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل درخواست مقامات دولت‌های عرب برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را رد کرد.

به گفته بلینکن، چنین اقدامی به ستیزه‌جویان فلسطینی فرصت می‌دهد تجدید قوا کنند و دوباره اسرائیل را هدف حملات خود قرار دهند.

در یک اختلاف‌نظر علنی نادر، وزیران امور خارجه اردن و مصر که در کنار بلینکن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حضور داشتند، مکررا بر توقف درگیری‌ها تاکید کردند و گفتند کشته‌شدن هزاران غیرنظامی را نمی‌توان به عنوان دفاع از خود توجیه کرد.

وزیران امور خارجه این دو کشور عرب همسایه اسرائیل ضمن رد بحث علنی درباره غزه پس از حذف حماس گفتند تمرکز فوری باید بر روی تلاش‌ها به منظور توقف درگیری‌ها باشد.

بلینکن گفت: «آتش‌بس در حال حاضر تنها موجب بقای حماس، تجدید قوای آن و تکرار آنچه که در ۱۵ مهر انجام داد، می‌شود.» او افزود: «هیچ ملتی، هیچ یک از ما چنین چیزی را نخواهد پذیرفت... بنابراین مهم است بر حق و وظیفه اسرائیل مبنی بر دفاع از خود تاکید مجدد کنیم.»

XS
SM
MD
LG