لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

هند با ابتکار «کریدور جدید خاورمیانه» به دنبال سودهای کلانی از خاورمیانه است


هند با اعلام برنامه‌های بلندپروازانه برای توسعه یک مسیر تجاری جدید از هند به اروپا از طریق خاورمیانه، قصد دارد نفوذ اقتصادی و دیپلماتیک خود را در این منطقه گسترش دهد.

به گزارش صدای آمریکا این طرح که «کریدور اقتصادی هند ـ خاورمیانه ـ اروپا» نام دارد، توسط ایالات متحده حمایت می‌شود و به عنوان جایگزینی برای طرح «کمربند و جاده چین» تلقی می‌شود.

تجارت بین هند و جهان عرب شاهد رشد پایداری بوده و در حال حاضر از ۲۴۰ میلیارد دلار در سال فراتر رفته است. هند حدود ۶۰ درصد از کل واردات نفت خام خود را از خاورمیانه تامین می‌کند.

جان کالابرز، پژوهشگر ارشد موسسه خاورمیانه مستقر در واشنگتن، می‌گوید این طرح برای هند دارای ارزش استراتژیک و اقتصادی است و رقابت راهبردی هند با چین را به «قلمرو جدیدی» منتقل می‌کند.

هند همچنین می‌تواند انتظار داشته باشد که پیوندهای نزدیک‌تری در اروپا ایجاد کند، جایی که مقامات مشتاق این طرح هستند. این طرح مسیرهای کشتیرانی جدیدی را بین هند و امارات متحده عربی ایجاد می‌کند، در کنار یک شبکه راه‌آهن باری که از امارات، عربستان سعودی، اردن و اسرائیل عبور می‌کند.

این طرح هنوز در مراحل اولیه است، اما هند امیدوار است که به زودی به بهره‌برداری برسد و سودهای کلانی را برای این کشور به همراه داشته باشد.

کریدور موسوم به «پروژه بین‌المللی گروه ۲۰» از هند آغاز می‌شود و با عبور از امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اردن، و اسرائیل به اروپا می‌رسد. ایران در این مسیر قرار ندارد.

قرارداد چندملیتی راه آهن و بنادر، که شامل ایالات متحده، عربستان سعودی، هند، اتحادیه اروپا و امارات متحده عربی است، به عنوان پاسخی به طرح بلندپروازانه موسوم به «کمربند و جاده» چین تلقی می‌شود.

XS
SM
MD
LG