لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

توافق تاریخی برای اتصال هند به خاورمیانه و اروپا؛ بایدن: منطقه باثبات‌تر خواهد شد


اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی‌نو، پایتخت هند، برگزار شد
اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی‌نو، پایتخت هند، برگزار شد

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۱۸ شهریور، خبر توافق ایالات متحده و چند کشور برای ایجاد راه ارتباطی تجاری بین هند با خاورمیانه و اروپا، از طریق راه‌آهن و خطوط کشتی‌رانی را اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن که در اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو، پایتخت هند، سخن می‌گفت، اعلام کرد که توافق به دست آمده در دهلی‌نو به یک خاورمیانه باثبات‌تر، پررونق‌تر، و یکپارچه‌تر منجر خواهد شد.

این خبرگزاری، طرح مورد نظر را «جاه‌طلبانه» نامید که با هدف «تقویت رشد اقتصادی و همکاری سیاسی» بین کشورهای شرکت‌کننده در آن به اجرا در خواهد آمد.

جو بایدن در سخنانش، این توافق‌ را بسیار مهم دانست و گفت که این طرح در صورت اجرا، «در تقویت تجارت، تأمین منابع انرژی و بهبود تماس‌ دیجیتال» کمک می‌کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز گفت که طرح اتصال راه آهن، شامل هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن، اسرائیل و اتحادیه اروپا خواهد شد.

آقای سالیوان این راه ارتباطی را «انعکاس‌دهنده دیدگاه جو بایدن برای سرمایه‌گذاری‌های گسترده» توصسف کرد که «ناشی از رهبری موثر آمریکا و تمایل به پذیرش سایر کشورها به عنوان شریک است.»

او گفت که این «زیرساخت‌ها، رشد اقتصادی را تقویت و به گردهم‌آمدن کشورهای خاورمیانه کمک می‌کند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا اشاره کرد که با اجرای این طرح، خاورمیانه از یک «منبع چالش، درگیری یا بحران، به‌عنوان قطبی برای فعالیت‌های اقتصادی» تبدیل می‌شود.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، هم در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ گفت که با این ابتکار «بذرهایی را برای نسل‌های آینده می‌کاریم تا رویاهای بزرگ‌تری داشته باشند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، این توافق در زمان مهمی برای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دست آمده است که تلاش می‌کند با طرح چین برای توسعه زیرساخت‌های جهانی مقابله کرده و آمریکا را به عنوان گزینه‌ای بهتر برای کشورهای در حال توسعه معرفی کند.

پیشتر در گزارش‌هایی اعلام شده بود که آمریکا، عربستان سعودی، هند و چند کشور دیگر در حال مذاکره بر سر توافق زیرساختی احتمالی هستند که می‌تواند با استفاده از راه‌آهن و کشتیرانی، ساختار و مسیر تجارت بین خلیج‌فارس و جنوب آسیا را بازنویسی کند.

XS
SM
MD
LG