لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

هندوستان صدور روادید برای شهروندان کانادا را تعلیق کرد؛ ترودو: کانادا در پی تحریک دهلی‌نو نیست


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

هندوستان پنجشنبه صدور روادید برای شهروندان کانادایی را به حال تعلیق درآورد و از اتاوا خواست تا حضور دیپلماتیک خود در این کشور را کاهش دهد.

روبط دو کشور پس از اینکه جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، هندوستان را در رابطه با قتل یک جدایی‌‌طلب سیک در کانادا متهم کرد، دچار بحران شد.

وزارت خارجه هندوستان می‌گوید که کانادا هیج اطلاعات خاصی در ارتباط با اتهامات جاستین ترودو ارائه نکرده است، و دهلی‌نو مایل است در صورت ارائه، این اطلاعات را بررسی کند.

در همین حال جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، پس از اینکه هندوستان صدور روادید برای شهروندان کانادایی را به حال تعلیق درآورد، پنجشنبه تأکید کرد که کانادا به دنبال تحریک دهلی‌نو یا ایجاد مشکل نیست.

کانادا و هندوستان شرکای استراتژیک کلیدی در امنیت و تجارت هستند ولی اظهارات جاستین ترودو به شدت دهلی‌نو را خشمگین کرده است. او گفت «شواهد معتبری» در مورد دخالت هندوستان در ترور یک رهبر جدایی‌طلب سیک در کانادا وجود دارد.

هاردیپ سینگ نجار، شهروند کانادایی ۴۵ ساله که مدتها تحت تعقیب هندوستان بود، در ماه ژوئن گذشته در خارج از معبدی در ونکوور به ضرب گلوله کشته شد.

جاستین ترودو در حاشیه نشست سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «ما به دنبال تحریک یا ایجاد مشکل نیستیم، اما درباره حاکمیت قانون و اهمیت حمایت از کانادایی‌ها و دفاع از ارزش‌های خود تأکید داریم.»

هندوستان ادعای دخالت در قتل این شهروند کانادایی را رد کرده است و اتهامات کانادا را «پوچ» می‌داند.

تعلیق صدور روادید برای کانادایی‌ها به این معنی است که شهروندانی که قبلاً ویزا نگرفته‌اند، تا زمان از سرگیری خدمات از سوی سفارت هندوستان نمی‌توانند به این کشور سفر کنند. بر اساس گزارش اداره مهاجرت هندوستان، در سال ۲۰۲۱، حدود هشتاد هزار کانادایی از هندوستان دیدن کردند.

این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس و رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG