لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

تاکید بر اهمیت رایزنی میان متحدان در گفتگوی تلفنی بایدن و مکرون؛ سفیر فرانسه به واشنگتن باز می‌گردد


جو بایدن،‌ رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۳۱ شهریور، با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود تلفنی گفتگو کرد.

بنا بر بیانیه مشترکی که توسط کاخ سفید و کاخ الیزه صادر شده است، در این تماس که به درخواست آقای بایدن انجام شد، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه بر استفاده از «رایزنی‌های آشکار میان متحدان در مورد مسائل راهبردی برای فرانسه و شرکای اروپایی» تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است که امانوئل مکرون تصمیم گرفت سفیر فرانسه هفته آینده به واشنگتن بازگردد و پس از آن «کار فشرده‌ای را با مقامات ارشد آمریکایی» آغاز خواهد کرد. روسای جمهوری دو کشور نیز قرار است در پایان اکتبر در اروپا با هم ملاقات کنند.

این بیانیه همچنین می‌گوید که پرزیدنت بایدن در گفتگوی تلفنی امروز بر اهمیت استراتژیک فرانسه و اتحادیه اروپا در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام تاکید کرده است.

امضای پیمان موسوم به «اوکاس» بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا، با انتقال تکنولوژی ساخت زیردریائی با «پیشران» هسته‌ای برای استرالیا همراه بوده است.

فرانسه می‌گوید قرار بر این بود که استرالیا زیردریایی‌های متعارف با فناوری فرانسوی خریداری کند، ولی آن را کنار گذاشته و برای خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای با آمریکا و بریتانیا توافق کرده است. استرالیا نیز قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری ساخت این ناوگان دریایی با فرانسه را لغو کرده و این رویداد به تنش پاریس با واشنگتن، لندن، و کانبرا منجر شده است.

آمریکا در واکنش به این موضوع، فرانسه را دیرینه‌ترین شریک خود خوانده و گفته بود که بنا دارد از طریق مذاکره، مساله بوجود آمده را حل کند.

XS
SM
MD
LG