لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

ابراز تمایل میلیاردر ایرانی آمریکایی برای خرید تیم فوتبال «تاتنهام» انگلیس


هری کین، مهاجم تاتنهام
هری کین، مهاجم تاتنهام

رسانه‌های خبری گزارش‌هایی را درباره علاقه جم نجفی، میلیاردر ایرانی آمریکایی، برای خرید تیم فوتبال «تاتنهام هاتسپور» انگلیس منتشر کردند.

به گفته این منابع، شرکت «ام‌اس‌پی اسپورتس کپیتال» به رهبری جم نجفی، پیشنهادی به ارزش ۳.۷۵ میلیارد دلار به صاحبان کنونی تاتنهام ارائه کرده است. این تیم فوتبال انگلیسی هنوز به این خبر واکنشی نشانه نداده است.

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که «فایننشیال تایمز» چندی پیش گفته بود که این گروه سرمایه‌گذاری ورزشی در حال تشکیل کنسرسیومی برای خرید تاتنهام است، ولی راه طولانی برای رسیدن به درخواست‌های جو لوئیس مالک، و دنیل لوی مالک رییس کنونی این باشگاه در پیش دارد.

در این گزارش گفته شده بود که پیشنهاد آقای نجفی و گروه او حدود ۳ میلیارد دلار است ولی ۷۵۰ میلیون دلار به بدهی باشگاه اضافه خواهد کرد.

در این بسته پیشنهادی، گروه «ام‌اس‌پی» و شرکای آن حدود ۷۰ درصد، و سرمایه‌گذارانی از کشورهای حوزه خلیج فارس که عمدتا از ابوظبی هستند، ۳۰ درصد سرمایه خرید را تأمین خواهند کرد.

جم نجفی یکی از سهامداران اقلیت تیم «فینیکس سانز» در لیگ ملی بسکتبال آمریکا است و مدتهاست که قصد سرمایه‌گذاری در لیگ برتر فوتبال انگلیس را دارد.

پیشتر گفته شده بود که او قصد دارد تیم فوتبال اورتون را بخرد و در حال مذاکره با فرهاد مشیری، سهامدار عمده این باشگاه انگلیسی است. با این حال به نظر می رسد که فرهاد مشیری قصد ندارد تا سهام عمده اورتون را واگذار کند و فقط بخشی از سهام این باشگاه را می‌فروشد.

تیم فوتبال اورتون
تیم فوتبال اورتون

به عقیده برخی از کارشناسان ورزشی، اعلام خبر علاقه جم نجفی برای خرید تاتنهام، بخشی از استراتژی او برای تحت فشار قرار دادن مالکان این دو باشگاه است تا در معامله از موقعیت بهتری برخوردار باشد.

تاتنهام با مربیگری آنتونیو کونته ایتالیایی در حال حاضر در رتبه پنجم لیگ برتر قرار دارد و از شانس زیادی برای کسب یکی از سهمیه‌های لیگ قهرمان اروپا برخوردار است. این در حالی است گه اورتون در انتهای جدول قرار دارد و از مدعیان سقوط به دسته پایین محسوب می شود.

این باشگاه در شمال لندن آخرین بار در سال ۲۰۰۸ با قهرمانی در جام اتحادیه انگلیس موفق به دریافت یک جام شد و پس از آن توفیقی در این زمینه نداشته است.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی درباره احتمال خرید باشگاه‌های انگلیسی دیگری مانند منچستریونایتد یا لیورپول نیز منتشر شده است. این کنسرسیوم‌ها شامل سرمایه‌گذارانی از قطر، انگلیس، و آمریکا هستند.

نیوکاسل یونایتد یکی از باشگاه‌های قدیمی انگلیس است که اخیراً با سرمایه‌گذاری یک گروه ورزشی به رهبری عربستان سعودی به یکی از قدرت‌های لیگ برتر تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG