لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۵

حواشی کنسرت‌های برج میلاد؛ تشویق علی کریمی، اصرار «ماکان بند» بر خواندن «آهنگ‌های غمگین»


تشویق علی کریمی در کنسرت‌هایی که مقامات برای عادی‌سازی شرایط ایران پیگیر برگزاری‌اش بودند.
تشویق علی کریمی در کنسرت‌هایی که مقامات برای عادی‌سازی شرایط ایران پیگیر برگزاری‌اش بودند.

در شرایطی که مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی سعی دارند تا شرایط جاری کشور را عادی جلوه دهند، اما همچنان فضای عمومی متاثر از وقایع ماه‌های اخیر است و حتی در کنسرت‌ها نام «علی کریمی» از چهره‌های سرشناس همراه با اعتراضات اخیر را فریاد می‌زنند.

بر اساس تصاویر منتشر شده از سوی برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی، در کنسرت سیروان خسروی که در برج میلاد تهران برگزار شده است، بسیاری از حاضران در سالن علی کریمی، ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال ایران و از چهره‌های سرشناس و حامی اعتراصات سراسری اخیر را مورد تشویق و توجه قرار داده‌اند.

در پی آغاز اعتراضات سراسری اخیر در شهرهای مختلف ایران و سرکوب خونین معترضان که با بازداشت‌های گسترده، شلیک به چشم و اعدام برخی از آنان همراه بود، بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری تعطیل شد.

در هفته‌های گذشته مقامات دولت جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند با راه‌اندازی مجدد برخی کنسرت‌ها، کنار گذاشتن برخی سختگیری‌های گذشته و ارائه مشوق‌هایی به برگزار کنندگان، فضای جامعه را عادی جلوه دهند.

در این میان، خبرگزاری دولتی «ایرنا» با انتشار مطلبی، مدعی شده است که در کنسرت شامگاه یکشنبه «ماکان بند» برخلاف آنچه تصور می‌شده، در طول این برنامه، «هیچ آهنگ شادی خوانده نشد» و تمام آهنگ‌ها، «تمی غمگین» داشتند.

این رسانه پا را فراتر از این نهاده و افزوده است که «شاد» نبودن قطعات این کنسرت سبب شده تا مخاطب، «شنونده یک جریان یکنواخت» باشد، مخاطبانی که «خیلی آرام سر جای خود نشستند و چندان به وجد نیامدند» که بخواهند از جای خود «بلند شوند.»

به نوشته این خبرگزاری این اتفاق چندین بار «با اعتراض بسیاری از مخاطبان» همراه شد که با فریاد «شادش کن» از ماکان‌بند تقاضا کردند تا آهنگ‌های شاد بخواند اما آنها «اصرار عجیبی بر روی اجرای آهنگ‌های غمگین داشتند» و هیچ توضیحی هم نسبت به این «اقدام عجیب» خود ندادند. ماکان‌بند در این کنسرت، با ارکستر پروپیمانی که تماما مشکی به تن کرده بودند، ظاهر شد.

این موضع رسانه رسمی دولت جمهوری اسلامی در حالی است که تا پیش از این و قبل از اعتراضات سراسری، هرگونه تحرک یا فعالیتی از سوی مخاطبان کنسرت‌ها، با واکنش شدید نیروهای حراست سالن‌ها مواجه می‌شد.

بر اساس تصاویر و گزارش‌های منتشر از کنسرت ماکان بند که در ابتدای آن شعار «زن - زندگی - آزادی» نیز داده شده، این گروه برنامه خود «با تعظیم به حاضرین» در سالن و گفتن اینکه «نمی‌دانیم چگونه شروع کنیم» آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG