لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

دستور جو بایدن برای بخشودگی بخشی از وام‌های دانشجویی؛ آنچه تاکنون می‌دانیم


مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان در یک کالج در آمریکا. (آرشیو)
مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان در یک کالج در آمریکا. (آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، این هفته اعلام کرد تا ۱۰ هزار دلار از بدهی وام دانشجویی فدرال آمریکاییان واجدان شرایط بخشیده می‌شود.

بر اساس برنامه جو بایدن، هر آمریکایی که سالانه کمتر از ۱۲۵ هزار دلار درآمد دارد، واجد شرایط استفاده از ۱۰ هزار دلار بخشش وام دانشجویی خواهد بود. این رقم برای کسانی که مشکلات اقتصادی عمده‌ای دارند تا ۲۰ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

هرچند در مورد امکان استفاده دانشجویان خارجی از این برنامه، و از جمله ایرانی‌هایی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند، اطلاعات خاصی منتشر نشده است اما توصیه شده است که دانشجویان برای پرسش در این‌باره با مشاوران آموزشی در مراکزی که تحصیل می‌کنند تماس بگیرند.

بخشش بخشی از وام‌های دانشجویی یکی از شعارهای انتخاباتی آقای بایدن در انتخابات ریاست جمهوری بود و این موضوع با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر در آمریکا در دوران دانشگاه وام دانشجویی فدرال دریافت کرده‌اند، از همان ابتدا مورد توجه موافقان و مخالفان قرار گرفته است.

هرچند که اکثر دموکرات‌ها و به ویژه دمکراتهای مشهور به «ترقی‌خواه» بخشش وام دانشجویی را گامی مهم در زمینه عدالت اجتماعی می‌دانند، اما جمهوری‌خواهان و حتی بخشی از دموکرات‌های میانه‌رو چنین برنامه‌ای را زمینه‌ساز افزایش تورم می‌دانند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به برخی از سوالات افرادی که خواهان استفاده از برنامه بخشودگی وام دانشجویی هستند، پاسخ داده است.

چه کسی واجد شرایط بخشودگی وام دانشجویی است؟

  • اگر وام شما دولتی باشد.
  • اگر در آمد شما زیر ۱۲۵ هزار دلار در سال برای یک نفر و و یا زیر ۲۵۰ هزار دلار برای یک خانوار باشد، وام شما تا ۱۰ هزار دلار بخشوده می‌شود.
  • اگر با همین درآمدها، کمک‌های مالی دولتی «پل گرنت» دریافت کرده‌اید، وام شما می تواند تا ۲۰ هزار دلار بخشوده شود.
  • اگر شما یک وام گیرنده و یک دانشجوی تحت تکفل هستید، به جای درآمد خودتان، بر اساس درآمد والدین‌تان واجد شرایط بخشودگی وام دانشجویی خواهید بود.

آیا بخشودگی وام دانشجویی مشمول مدارک تحصیلات تکمیلی می‌شود؟

بله، وام‌های دانشجویی، علاوه بر تحصیلات کارشناسی، برای مدارک بالاتر تحصیلی نیز در نظر گرفته شده‌اند.

آیا باید برای مبلغی که بخشیده می‌شوم مالیات پرداخت؟

نه. کنگره مالیات بخشودگی وام دانشجویی را تا سال ۲۰۲۵ حذف کرده است. بنا بر گفته بنیاد مالیات غیرانتفاعی، برخی از ایالت‌ها ممکن است بخواهند که برای بدهی های بخشوده شده مالیات پرداخت شود، اما هنوز مشخص نیست که این اتفاق بیفتد یا نه.

اگر وام‌های دانشجویی‌مان را کامل پرداخت کرده باشیم، چطور؟ آیا بخشودگی شامل حال ما می‌شود؟

انتظار می‌رود که بخشودگی وام دانشجویی برای افرادی باشد که در حال حاضر بدهی دانشجویی دارند. اما اگر از ماه مارس ۲۰۲۰ - زمانی که به خاطر همه‌گیری کرونا، پرداخت بدهی موقتاً متوقف شده بود - داوطلبانه به پرداخت بدهی خود ادامه داده باشند، می توانند برای پس گرفتن مبالغ پرداخت شده با وام دهنده خود تماس بگیرند.

آیا این بخشودگی شامل وام های دانشجویی خصوصی می‌شود؟

نه. این بخشودگی تنها برای وام‌‌های دولتی است.

XS
SM
MD
LG