لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

نیمی از جوانان ایرانی مترصد مهاجرت و ترک وطن هستند


کارتون فرار مغزها و مهاجرت نخبگان

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد حدود نیمی از جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله ایرانی علاقمند به مهاجرت از کشور و زندگی در کشوری دیگر هستند.

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی موسسه «استاسیس» در آمریکا نشان می‌دهد یک‌سوم ایرانی‌ها مایلند از کشور مهاجرت کنند که این رقم در میان جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله‌ حدود، ۴۹ درصد است.

بر اساس این نظرسنجی که از طریق تماس تلفنی صورت گرفته، نرخ تمایل به مهاجرت به خارج از کشور در میان ایرانی‌های تحصیل کرده، ۴۳ درصد و برای افراد فاقد تحصیلات عالی، ۳۱ درصد است.

کشور آلمان انتخاب نخست پاسخ‌دهندگان و علاقمندان به مهاجرت است به طوری که ۱۶ درصد مشارکت‌کنندگان قصد دارند به آلمان بروند، کانادا و آمریکا هم به ترتیب با ۱۵ و ۱۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در این نظرسنجی، مشکلات اقتصادی با ۵۷ درصد، نخستین انگیزه مهاجرت ایرانی‌ها اعلام شد و مهاجرت برای جست‌وجوی یک زندگی بهتر با ۲۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

حدود ۷۷ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که جوانان، چشم‌انداز روشنی پیش‌ روی خود نمی‌بینند و ۵۵ درصد هم گفته‌اند که به حل مسائل و مشکلات جوان‌ها باور زیادی ندارند.

نتایج آخرین نظرسنجی «رصدخانه مهاجرت ایران» هم بیانگر آن‌ است که ۵۰ درصد کارکنان استارتاپ‌ها ، ۴۴ درصد دانشجویان و ۴۰ درصد پزشکان و پرستاران قصد دارند ایران را ترک کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG