لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

محرومیت ده‌ها شهروند بهائی از ورود به دانشگاه به بهانه «نقص پرونده»


محرومیت بهائیان در ایران از حق تحصیل
محرومیت بهائیان در ایران از حق تحصیل

با اعلام نتایج کنکور سراسری در تابستان ۱۴۰۱، ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان بهائی به جای دیدن نیتجه عملکردشان، با پیام ایراد «نقص پرونده» در وب‌سایت سازمان سنجش، روبه‌رو شدند.

گزار‌ش‌های رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا حاکی از آن است که شمار بسیاری از شرکت‌کنندگان بهائی از استان اصفهان، فارس، خراسان، تهران و کرج با چنین پیامی مواجه شده‌اند. شرکت کنندگانی از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نیز تجربه‌‌ای مشابه داشتند.

این افراد وقتی مشخصاتشان را در سایت سازمان سنجش وارد می‌کنند، با صفحه‌ای خالی مواجه می‌شوند که در آن نوشته «نقص پرونده.»

شهروندان بهائی از اواسط دهه ۸۰ با تجربه مشابهی مواجه شده‌اند و بر اساس گزارش‌ها این راه‌کاری است که جمهوری اسلامی برای محروم کردن بهائیان از تحصیل به کار می‌برد.

«نقص پرونده» راه‌کار سازمان سنجش برای محرومیت بهائیان از تحصیل
«نقص پرونده» راه‌کار سازمان سنجش برای محرومیت بهائیان از تحصیل

فشار بر بهائیان در ایران در روزهای گذشته دوباره شدت گرفته است.

محرومیت از تحصیل در دانشگاه، تخریب قبرستان‌های بهائیان، بازداشت و مصادره اموال، ممنوعیت اشتغال در مراکز دولتی و بستن محل کسب‌ و کار آنان برخی از فشارهای دیگری است که بهائیان در ایران متحمل می‌شوند.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز هفته پیش در گزارشی از تداوم «نقض فاحش» آزادی‌ مذهبی در ایران در سال ٢٠٢٢ خبر داد.

سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر همواره از تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی در ایران به ویژه بهائیان انتقاد می‌کنند و می‌گویند این اقدامات با تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه حق آزادی عقیده و مذهب مغایرت دارد.

XS
SM
MD
LG