لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

سه کشور اروپایی به تیم تحقیقاتی بین‌المللی مربوط به جنایات جنگی روسیه در اوکراین می‌پیوندند


کنفرانس خبری در دیوان کیفری بین‌المللی در شهر لاهه، هلند - سه‌شنبه ۳۱ مه ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱)
کنفرانس خبری در دیوان کیفری بین‌المللی در شهر لاهه، هلند - سه‌شنبه ۳۱ مه ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱)

سه کشور دیگر در اروپای شرقی، روز سه‌شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد)، به تیم تحقیقاتی بین‌المللی که جنایات جنگی در اوکراین پس از تهاجم روسیه به آن کشور را بررسی می کند، پیوستند.

کشورهای استونی، لتونی، و اسلواکی در طول یک نشست هماهنگی دو روزه در شهر لاهه هلند، توافقنامه‌ای را برای پیوستن به لیتوانی، لهستان، و اوکراین در تیم تحقیقاتی مشترک امضاء کردند، که می‌تواند در به اشتراک گذاشتن شواهد جنایات جنگی از طریق نهاد حقوقی اتحادیه اروپا «یوروجاست» کمک کند.

به گزارش «پی‌بی‌اس» به نقل از آسوشیتدپرس، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرده است که به خاطر درخواست‌های مداوم برای محاکمه مسئولین جنایات جنگی اوکراین در دادگاه، قصد دارد دفتری را در شهر کی‌یف تاسیس کند.

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، می‌گوید که این همکاری گروهی، تعهد جامعه بین‌المللی به حاکمیت قانون را مورد تاکید قرار می‌دهد.

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در طول کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در لاهه هلند، صحبت می‌کند - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در طول کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در لاهه هلند، صحبت می‌کند - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

وی گفت: «من فکر می‌کنم [این کار] نشان می‌دهد که یک قانون‌مداری مشترک وجود دارد که کاملاً ضروری است که نه تنها برای اوکراین … بلکه برای تداوم صلح و امنیت در سراسر جهان،‌به اجرا درآید.»

حمله مسکو به اوکراین به طور گسترده‌ای به عنوان یک عمل تجاوزکارانه غیرقانونی محکوم شده است. نیروهای نظامی روسیه به کشتن غیرنظامیان در شهر بوچا در حومه کی‌یف و حملات مکرر به زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله بیمارستان‌ها و یک تئاتر در شهر محاصره شده ماریوپل که صدها غیرنظامی از آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند، متهم هستند.

تحقیقات آسوشیتدپرس، شواهدی را برملا کرد که نشان داد که بمباران ۱۶ مارس منجر به کشته شدن حدود ۶۰۰ نفر غیرنظامی شده‌است.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، خبرگزاری آسوشیتدپرس و مجموعه تلویزیون «فرانتلاین» شبکه پی‌بی‌اس آمریکا، ۲۷۳ مورد جنایت جنگی بالقوه را تایید کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، کشتار غیرنظامیان را به عنوان «نسل‌ کشی» و «جنایت جنگی» محکوم کرده است. و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را یک «جنایتکار جنگی» خواند که باید محاکمه شود.

آقای خان گفت که جبهه متحد کشورهایی که جنایات جنگی را از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بررسی می کنند«خوشبختانه می‌توانند تا حدی مسئولیت در قبال جنایاتی را که در اوکراین می بینیم و دیگر نباید آنها را جایز بشمریم، فراهم کنند.»

XS
SM
MD
LG