لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

نتانیاهو در رم؛ او برخلاف انتظارات، در بیانیه خود اشاره‌ای به ایران نکرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بعدازظهر جمعه پس از دیدار با همتای ایتالیایی خود جورجیا ملونی، در ایتالیا پیش‌بینی کرد که روابط اسرائیل و ایتالیا به طور قابل توجهی گسترش خواهد یافت.

نتانیاهو برخلاف انتظارات، در بیانیه خود در کنار ملونی اشاره‌ای به موضوع ایران نکرد، چراکه هدف اصلی این نشست، نزدیک کردن قدرت‌های اروپایی به موضع اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای تهران بود.

روزنامه تایمز اسرائیل به‌گفته مقامات نزدیک به بنیامین نتانیاهو گزارش داد که موضوع ایران در مذاکرات دوجانبه به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت.

دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، درست پس از آن صورت گرفت که ایران و عربستان سعودی از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک دوجانبه خبر دادند، اتفاقی که به دلیل ناکامی نتانیاهو در جلوگیری از آن، باعث شدت گرفتن انتقادات از او شده است.

چهره های اپوزیسیون در اسرائیل، نتانیاهو را متهم می‌کنند که به جای تمرکز بر موضوع ایران، «پیشبرد اصلاحات قضایی» خود را در اولویت قرار داده است.

نتانیاهو از احتمال امضای توافق عادی سازی اسرائیل با ریاض خبر داده است.

گفتنی است تهران و ریاض، با میانجیگری چین، برای ازسرگیری روابط خود که در سال‌های اخیر سرد شده توافق کرده‌اند.

در بخشی از بیانیه‌ای که خبرگزاری تسنیم به عنوان بیانیه سه‌جانبه ایران، عربستان و چین منتشر کرده آمده است ایران و عربستان «ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند»، وزرای امور خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار کنند، و دو کشور در «امور داخلی یکدیگر» دخالت نکنند.

این بیانیه با تقدیر از نقش چین در دستیابی به توافق می‌گوید:‌ «در نتیجه‌ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.»

بیانیه می‌افزاید به‌دنبال سفر بهمن‌ماه ابراهیم رئیسی به پکن، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از روز ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهوری ایران، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG