لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۴

صدای انفجار در بروکسل همزمان با عملیات گسترده پلیس


پلیس بلژیک در حال خنثی کردن یک جلیقه انفجاری یافت شده در جریان عملیاتی در محله شائربیک بروکسل - ۶ فروردین ۱۳۹۵
پلیس بلژیک در حال خنثی کردن یک جلیقه انفجاری یافت شده در جریان عملیاتی در محله شائربیک بروکسل - ۶ فروردین ۱۳۹۵

همزمان با تلاش ها برای دستگیری چند متهم مربوط به حملات مرگبار روز سه شنبه در بروکسل، گزارش شده که صدای سه انفجار در پایتخت بلژیک شنیده شده است.

یکی از شهرداران منطقه ای در بروکسل روز جمعه از عملیات گسترده پلیس علیه متهمان احتمالی و مرتبط با انفجار روز سه شنبه خبر داد. رسانه های بلژیک از دستگیری یک نفر خبر دادند که "کیف حاوی مواد منفجره حمل می کرد".

آسوشیتدپرس گزارش داد همزمان با عملیات پلیس صدای سه انفجار یا تیراندازی جداگانه به گوش رسیده است. مشخص نیست که این انفجارها ناشی از خنثی‌سازی بمب از سوی پلیس یا چیز دیگری بوده، اما گزارش های تصویری نشان می دهد پلیس بلژیک از ربات های خنثی ساز بمب در عملیات خود استفاده کرده است.

در حالی که برای سومین روز پیاپی فرودگاه بروکسل بخاطر مسایل امنیتی تعطیل است، سفر جان کری به بروکسل، بدون استقبال رسمی برگزار شد.

آقای کری تایید کرده که چند نیروی پلیس فدرال آمریکا در تحقیقات مربوط به حملات بروکسل مشارکت دارند.

انتقاد از سازمان های امنیتی بلژیک

در حالی که تلاش برای یافتن مظنون دیگری در حملات مرگبار روز سه شنبه گذشته در بروکسل ادامه دارد، سازمان های امنیتی بلژیک با انتقاد گسترده جهانی روبرو هستند.

پلیس بلژیک روز جمعه گفت، نعیم الحامد تبعه ۲۸ ساله سوری نقش اصلی در این حملات داشت و او را بسیار خطرناک توصیف کرد.

بنا به گزارش رسانه های بلژیک در روز جمعه، ۶ فروردین، نام الحامد به همراه نام سه مظنون دیگر در اختیار نیروهای امنیتی کشورهای اروپایی قرار داده شده است.

با این حال ، ژان ژامبون وزیر کشور بلژیک عملکرد نیروهای امنیتی در جلوگیری از حملات بروکسل را مورد سوال قرار داد. وی گفت: " اگر همه چیز را در کنار هم قرار دهید، برای مردم سوال های مهمی درباره مسائل مختلف مطرح می شود؛ در باره وزارت دادگستری و همچنین در باره پلیس."

پیش از این وزرای دادگستری و کشور بلژیک به خاطر کوتاهی نیروهای امنیتی در ردیابی مظنونی که از ترکیه اخراج شده بود، درخواست استعفای خود را تقدیم کردند، اما با مخالفت نخست وزیر بلژیک روبرو شدند.

پیشتر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که این کشور یکی از تروریست ها را به بلژیک تحویل داد اما آنها او را آزاد کردند.

برخی از مقام های آمریکایی نیز از منتقدان بلژیک در برخورد با حملات تروریستی هستند. علت نگرانی این منتقدان آن است که کوتاهی مقام های بلژیک و دیگر کشورهای اروپایی جدید نیست و به حملات تروریستی در مادرید و لندن در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ باز می گردد.

فرانس تیمرمانس ، معاون اول ریاست کمیسیون اروپایی می گوید باید منابع مالی تروریست ها را مسدود کرد.

وی گفت: " ما باید برخی از پیشنهادهایی را که مطرح شده است به سرعت اجرا کنیم و منابع مالی تروریست ها را پیدا کنیم و مطمئن شویم آن ها نتوانند از کارت های اعتباری و کارت های اعتباری از قبل پرداخته شده استفاده کنند و سلاح های آن ها را هم ردیابی کنیم."

مایکل هیدن رئیس پیشین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا ، سی آی ای ، و بسیاری از مقام های ضد تروریستی فعلی و پیشین می گویند ، اروپا باید مدت ها قبل هوشیار می شد.

وی گفت: " در میان دوستان اروپایی ما ، تعدادی کم در سطحی قرار دارند که با آمریکا در تبادل اطلاعات عمل می کند. "

نگرانی دیگر در باره قدرت بخشی به سازمان های امنیتی در اروپا است که بتوانند به موقع ، به راهکارهای قانونی و فنی لازم برای کسب اطلاعات امنیتی دسترسی داشته باشند.

آمریکا ضمن همدردی با مردم بلژیک از کمک به دوستان و متحدان در جلوگیری از حملات تروریستی در سراسر جهان تاکید کرده است.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت ، واشنگتن در مقابله با حملات تروریستی با تمام توان در کنار متحد خود ، بلژیک، می ایستد.

در همین حال، سازمان غیر انتفاعی "کی ۹ فور کاپس"، که در آموزش سگ های پلیس شناخته شده است، روز پنجشنبه سگ آموزش دیده ای را به واحد عملیاتی پلیس فرانسه اهدا کرد.

سگ این واحد عملیاتی در حملات ۱۳ نوامبر سال گذشته میلادی در پاریس کشته شد.

XS
SM
MD
LG