لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

دو آمریکایی در بین کشته های حملات بروکسل؛ جان کری در بلژیک


جان کری در بلژیک با نخست وزیر بلژیک و دیگر مقامها دیدار کرد.
جان کری در بلژیک با نخست وزیر بلژیک و دیگر مقامها دیدار کرد.

همزمان با تایید مرگ دست‌کم دو آمریکایی در حملات روز سه شنبه بروکسل، وزیر خارجه آمریکا به بلژیک سفر کرد.

یک مقام آمریکایی روز جمعه تایید کرد که دست‌کم دو آمریکایی در جریان حملات تروریستی بروکسل کشته شده اند. این خبر درحالی است که به گزارش شبکه ان.بی.سی، یک زوج آمریکایی پس از حملات در فرودگاه بروکسل ناپدید شدند. گزارش ها حاکی از آن است که این دو نفر میان کشته شدگان و زخمی ها دیده نشدند.

همزمان وزیر خارجه آمریکا در راه بازگشت از مسکو به واشنگتن نیز روز جمعه در بروکسل توقف کرد تا با مقام های بلژیک دیدار کند. جان کری با وعده کمک اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم وارد پایتخت بلژیک شد.

آقای کری در بدو ورود به بروکسل، ضمن ابراز همدردی با قربانیان حملات تروریستی سه شنبه در بروکسل، از آمادگی ایالات متحده برای کمک به بلژیک برای مبارزه با تروریستها خبر داد.

جان کری در بلژیک گفت "هیچ عمل تروریستی بنیان دوستی ما و ارزش های ما را که تعریف کننده اتحادمان هستند، تحت تاثیر قرار نخواهد داد."

وی افزود: "مدارا، تنوع، پیگیری عدالت، پذیرا بودن، و تعهد مان به حفظ آزادیها برای خود، فرزندان و نسلهای بعدی، ارزشهای مشترک ما هستند."

وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشاره به حملات روز سه شنبه گفت: "در روز سه شنبه، جان عده ای بی جهت گرفته شد. صدها تن زخمی شدند. با در نظر داشتن این ضایعه جبران ناپذیر، در مقابل این دشمن مشترک گرد هم آمده ایم تا بر حفاطت مردمانمان تاکید کنیم. با خاطره قربانیان در قلب هایمان بار دیگر بر اراده خویش بر همبستگی و دوستی با متحدانمان تاکید می کنیم."

در حالی که آقای کری برای ادامه رایزنی ها درباره صلح سوریه در مسکو به سر می برد، جمعه با یک پرواز مستقیم به بروکسل سفر کرد. وی با شارل میشل نخست وزیر و دیگر مقام های ارشد بلژیک دیدار کرد.

مقامهای آمریکایی می گویند ده نفر از مجروحان انفجارهای بلژیک شهروندان آمریکایی بود‌ند.

جان کری در بخش دیگری از دیدار با مقام های بلژیک با اشاره به سیاست آمریکا برای مبارزه با داعش گفت: "داعش مسئولیت این حمله ها را برعهده کرفته. اما هیچ دولتی در جهان از تروریستهای داعش حمایت نمی کند. ائتلاف ۶۶ کشور از جمله بلژیک در برابر داعش یکپارچه ایستاده است."

وی افزود: "انگیزه داعش در حمله به مناطق بیرون از خاورمیانه این است که حضرات شاهد آب شدن خلافت در پیش چشمانشان هستند. قلمرو خلافت دارد آب می رود. رهبرانش نابود می شوند. چشمه های درآمدش می خشکد. جنگجویانش هم دارند فرار می کنند." وزیر خارجه آمریکا افزود: "پرزیدنت اوباما، من و دیگران بارها گفته ایم ماموریت ما شکست و نابودی داعش است. این ماموریت یک شبه انجام شدنی نیست. زمان می برد. به شکیبائی و پیگیری نیاز دارد. به منابع و تعهد و همکاری همه فرهنگها و باورها نیاز است. باید بپذیریم که این یک نبرد جهانی است و همگان باید همکاری کنند"

روز سه‌شنبه دو انفجار در فرودگاه و یک انفجار در یکی از ایستگاههای متروی بلژیک موجب کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد.

XS
SM
MD
LG